На 15 февруари 2013-а астероид предизвика мощна експлозия в небето над Челябинска област в Южен Урал. С оценена първоначална маса от около 13 000 тона и диаметър от почти 20 метра, това е най-големият обект навлизал в земната атмосфера от естествен произход от 1908 година, припомня вестник „Телескоп“.
Астероидът навлиза в атмосферата със скорост от около 19 km/s под малък ъгъл спрямо земната повърхност. Това довежда до образуването на изключително ярък метеор, който за секунди се превръща в свръхболид с яркост превишаваща тази на току що изгрялото Слънце и последващ мощен взрив в атмосферата на около 30 километра над повърхността.
По-голямата част от енергията на обекта е погълната от атмосферата, като общата кинетична енергия преди навлизането в нея е оценена на 400-500 килотона TNT – от 26 до 33 пъти повече енергия, отколкото тази, освободена от атомната бомба над Хирошима. Освен ярката светлина, експлозията генерира горещ облак от прах и газ и създава голямо количество метеоритни фрагменти, които падат на повърхността.
Допълнително експлозията предизвиква и мощна ударна вълна, която довежда до сериозни щети и наранени хора. Повече или по-малко са засегнати над 7 200 сгради, рухва покрив на фабрика за цинк в Челябинск и хиляди прозорци остават с изпотрошени стъкла. За щастие събитието не довежда до човешки жертви, но над 1500 души са потърсили медицинска помощ, главно вследствие на порезни рани от строшени стъкла.
На 30 юни 1908 тяло с диаметър между 60 и 120 метра се взривява над тайгата в района на река Подкаменная Тунгуска, Среден Сибир и поваля дърветата на територия от около 2 000 квадратни километра.
Във второто видео може да видите каква е силата на ударната вълна…