Наука

Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ засече изключително малък астероид между Марс и Юпитер

Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ засече изключително малък астероид между Марс и Юпитер

Европейски астрономи, работещи с космическия телескоп „Джеймс Уеб“, са засекли малък астероид с размери между 100 и 200 метра в Главния астероиден пояс между Марс и Юпитер. Това е най-малкият обект до сега, наблюдаван с помощта на „Джеймс Уеб“ и е пример за възможностите на телескопа.

Учените са използвали данни от калибрирането на MIRI (Mid-InfraRed Instrument ) камерата. „Ние – напълно неочаквано – открихме малък астероид в обществено достъпни наблюдения за калибриране на MIRI“, обясни Томас Мюлер, астроном от Макс Планк в Германия. „Измерванията са едни от първите измервания на MIRI, насочени към равнината на еклиптиката и нашата работа предполага, че много нови обекти ще бъдат открити с този инструмент.“

„Нашите резултати показват, че дори „неуспешните“ наблюдения на „Джеймс Уеб“ могат да бъдат научно полезни, ако имате правилния начин на мислене и малко късмет“, уточни Мюлер. „Нашето откритие се намира в Главния астероиден пояс, но невероятната чувствителност на космическия телескоп направи възможно да се види този приблизително 100-метров обект на разстояние повече от 100 милиона километра.“

Откритието на астероида, ако бъде потвърдено, има важно значение за разбирането ни за формирането и еволюцията на слънчевата система. Настоящите модели предвиждат появата на астероиди до много малки размери, но малките астероиди са изследвани по-малко подробно от по-големите поради трудността при наблюдение на тези обекти. Бъдещите специални наблюдения на „Джеймс Уеб“ ще позволят на астрономите да изучават астероиди с размери по-малки от 1 километър.