EnteR Наука

Днес българският FameLab влиза в историята с подборен кръг, проведен на Антарктика (линк за гледане на живо)

Днес българският FameLab влиза в историята с подборен кръг, проведен на Антарктика (линк за гледане на живо)

Днес, 11 февруари 2025 г., организаторите от фондация „Красива наука“ ще влязат в историята на най-големия международен конкурс по научна комуникация FameLab, като проведат подборен кръг на Антарктида. Може да гледате живото излъчване от Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън на следния линк:

 

Ще видите изпълненията на участници в 33 Българска антарктическа експедиция и техни гостуващи чуждестранни учени, за да научите повече за ледниците и скалите на о-в Ливингстън, за съвременната медицина и технологии и други истории в 3 минути от света на науката.

FameLab, създаден през 2005 г. от Челтнъмския фестивал на науката, се провежда в близо 40 страни. България е част от този конкурс от 2007 г., като над 700 участници са преминали през него до момента. Победителите представят научни теми за 3 минути без помощта на PowerPoint, а журито оценява научната достоверност, яснотата и привлекателността на представянето.

Етапи на конкурса FameLab в България:

  • Пет подборни кръга (януари-март 2025)
  • Интензивно обучение за финалистите (април 2025)
  • Национален финал на 11 май 2025 г. в рамките на Софийския фестивал на науката

Повече информация и регистрация за конкурса можете да намерите на https://beautifulscience.bg/famelab/

В България конкурсът се провежда от 2007-2021 год. от Британски съвет съвместно с Форум „Демокрит“ и Министерство на образованието и науката и множество партньори. Страната е сред първите от общо близо 40 държави по целия свят, организирали национални конкурси. В проведените до 2021 год. 15 издания у нас се резервираха над 700 участници, ок които 120 финалисти от всички области на науката и инженерните дисциплини преминаха през обучението, най-важен елемент на FameLab. Днес успешни комуникатори на науката, финалисти от всички издания споделят, че придобитите комуникационните умения по време на обучението са полезни и в изследователската им дейност, освен за представяне пред неспециализирана публика.

Някои от партньорите на Фондация „Красива наука“ за конкурса в България включват Министерство на образованието и науката, Софийски университет „Св. Кл. Охридски“, Националният център за полярни изследвания, Българският антарктически институт, Националният природонаучен музей при БАН, Форум „Демокрит“, Географ БГ, Аурубис, Кауфланд, БТА, в-к АзБуки, Евронюз България, MediaBricks.bg и др.