Едни от най-добрите български гимназисти по математика спечелиха 6 медала от 43-ата Балканска олимпиада по математика (BMO), която се проведе от 3 до 8 май в Солун, Гърция. Родните олимпийци премериха знания със 142 ученици от 23 държави и завоюваха 2 златни и 4 бронзови медала. В отборното класиране България е на трето място на олимпиадата, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
Златните медали спечелиха Андрей Стефанов (XI клас, Първа частна математическа гимназия) и Георги Николов (XII клас, СМГ „Паисий Хилендарски“). Бронзовите отличия са за Александър Пендов (X клас, Математическа гимназия „Академик Кирил Попов“ – Пловдив), Кирил Зулямски (IX клас, СМГ „Паисий Хилендарски“), Алекснадър Бангачев (XI клас, Първа частна математическа гимназия) и Добромир Добрев (X клас, СМГ „Паисий Хилендарски“). на Ръководители на отбора са Кристиян Василев (Институт по математика и информатика – БАН) и Борислав Кирилов (ENS-PSL), а в ролята на наблюдател е Станислав Харизанов (Институт по информационни и комуникационни технологии – БАН/Институт по математика и информатика – БАН).





