В събота (15 декември) се проведе 11-то поредно издание на Панаира на науката и иновациите (Innofair), който бе организиран от Клуб Млади Таланти. 20 български ученици представиха собствени научни разработки. Целта на Панаира е да популяризира идеите, откритията и изобретенията на бъдещите изследователи на България с интерес към науката, технологиите и иновациите. Инициативата стимулира у младите хора умения за научна комуникация, работа в екип и способност за правилно събиране и анализ на експериментални данни.
Всеки един от участниците имаше свой щанд в залата на Триъгълната кула на Сердика, на който презентираше своята разработка. Посетители и жури през деня изслушаха и тестваха научните работи на учениците. Някои бяха теоретични, а други имаха и възможност за демонстрация и наблюдение.







Младите български гимназисти се състезаваха за престижни награди, които включват участие в последващите международни научни панаири.
Тази година журито избра трима ученици, които ще заминат за IntelISEF, и един, които ще отиде на Expo Sciences Luxembourg.
Основният двигател в организацията на Панаира е Константин Делчев.

Той заедно с председателя на журито доц. Димитър Младенов от Физическия факултет на СУ и зам. министъра на образованието и науката Деница Сачева връчиха заслужените награди на:
Георги Иванов – Акустични свойства и резонанс на бутилки и епруветки – ASM Material Education Foundation award, награда за перспективност и участие в Expo Sciences Luxembourg

Николай Пашов – Идентифициране на мозъчни клетки посредством Ненадзиравано Машинно Самообучение с Автоенкодер и Клъстеризация – Участие в Intel ISEF.

Димитър Чакъров – Evaluation of the Performance of Fully Homomorphic Encryption Schemes in Implementations of Programs – Участие в CryptoBG и участие в Intel ISEF.

Звездин Бесарабов – Automatic neural architecture generation using network morphism and bayesian optimization for the cryptocurrency prediction problem -Награда за теоретичен принос, Intel Excellence in Computer Science award, Участие в CryptoBG и участие в Intel ISEF.

Освен тези награди бяха връчени и допълнителни грамоти и признания на:
- Виктор Гилин – Унаследяване цвета на очите при хората – Награда за перспективност
- Андрей Гиздов – A novel method for skeletal age estimation based on cranial suture analysis – Награда за интердисциплинарна разработка
- Виктор Велев – Procedural Generation of 3D Objects using Generative Adversarial Networks – Награда за приложна стойност
- Драгни Драгнев – Конусовидни купчини – Ricoh sustainable development solutions award
- Никола Стайков- Полиномният метод – Награда на ΜΑΘ
- Антоан Георгиев – Blumber – Yale Science and Engineering Society award
- Емин Арифов – Комбинаторнни задачи – Награда на УчИМИ


От 2012 г. насам Innofair е първият и единствен български конкурс, афилииран към IntelISEF, най-голямото в световен мащаб състезание за ученици с проекти в сферите на науката и технологиите, като авторите на най-добрите разработки на Панаира получават шанс да участват в IntelISEF. Той ще се проведе следващата пролет във Финикс, Аризона (12-17 май 2019 г.).
Участието в международните научни панаири е изключителна възможност за младите хора с интереси в науката и иновациите – за контакти и поле за изява, както и различни престижни награди от научни общества от най-високо ниво. Наградените с участие в Панаира на науката и иновациите получават предварително и обширни обучения в сферите на научната комуникация, срещи със специалисти в респективните им области и подкрепа в развитието на проектите им.