Експедицията на палеонтолозите на Националния природонаучен музей при БАН в находището на къснокредна гръбначна фауна край Трън се радва на успешни първи дни на терен. Заедно със своите колеги от Геологическия институт при БАН и Софийския университет те извадиха на бял свят останките на разнообразни животни, които са обитавали района преди повече от 83 милиона години. Сред най-впечатляващите находки са два прешлена от едри влечуги, вероятно динозаври, както и още две, все още неопределени кости.
Освен тях, палеонтолозите откриха и няколко големи фрагмента от коруби на костенурки, както и два, частично запазени зъба – един от крокодил и един от хрущялна риба. Сред вкаменелостите от безгръбначни животни се открояват и няколко рачешки щипки, една от които е най-едрата намерена в находището до момента.
На 2 август започна шестата палеонтологична експедиция до находището на динозаври и други гръбначни животни с къснокредна възраст край гр. Трън, ръководена от екип на Националния природонаучен музей при БАН начело с доц. Латинка Христова, в сътрудничество с учени от Софийски университет и Геологически институт–БАН. От откриването на находището през 2017 досега палеонтолозите намериха там не само останки от динозаври и други влечуги като костенурки и крокодили, но и отвориха „прозорец“ към света отпреди 83 милиона години.
В неделя, 6 август, към учените ще се присъединят и петима студенти от специалност “Геология” на Софийския университет. Всички участници в експедицията са въодушевени от досегашния фосилен “улов” и се надяват находището тепърва да им разкрие най-вълнуващите си тайни. Тазгодишните проучвания в Трънско ще продължат до 11 август.
Тези от вас, които желаят да научат повече за работата на българските палеонтолози в находището край Трън, а с това и да подкрепят по-нататъшните им изследвания, могат да го направят закупувайки книгата „Песента на титаните: история за динозаври”. Книгата е написана от докторанта на НПМ–БАН Владимир Николов и представя в разказ от първо лице историята на третата експедиция на екипа провела се през 2020. Изданието ще откриете в музейния магазин, както и във филиала в гр. Асеновград – Палеонтологичния музей “Димитър Ковачев”.
Книгата може да бъде поръчана и онлайн чрез заявка на адрес: [email protected]
Палеонтологичната експедиция “Трън 2023” е финансирана от Фонд „Научни изследвания“ по проект “От динозаврите до най-ранните човешки предци: фундаментални проучвания на значими моменти от историята на фауната и миналото на човека” (КП-06ПН44/16, 2020).