Научно-популярното събитие в подкрепа на българските олимпийците по природни науки „Science Bricks 2: Наука с кауза“ ще се проведе САМО ОНЛАЙН на 25 октомври (неделя). Събитието, организирано от MediaBricks.bg, ще е безплатно и ще се излъчи в онлайн каналите на сайта, като лекторите и програмата остават непроменени. Тъй като целта на „Science Bricks 2: Наука с кауза“ е да популяризира науката и да подкрепи гимназистите ни, които представят България на международните състезания по природни науки, има ДАРИТЕЛСКИ БИЛЕТИ, които всеки може да закупи онлайн. Те не са задължителни, за да гледате лекциите, но са 100% в подкрепа на подготовката на българските олимпийци. Цените им започват от 5 лева, като има и Супер дарителски билети за 30 и за 50 лева, а всеки може да купи колкото броя реши.
Пълна информация за събитието и лекторите ще намерите тук – https://mediabricks.bg/sciencebricks2/
Как можем да стигнем до Марс? Това ще разберем от физика Стоил Иванов във втората лекция на „Science Bricks 2: Наука с кауза“ на 25 октомври. Той ще ни пренесе в орбита около Земята и на пътешествие из Слънчевата система с лекцията „(Не чак толкова) Кратко въведение в орбиталната динамика“. Science Bricks 2 е научно-популярното събитие в подкрепа на българските олимпийци по природни науки.
На 25 октомври ОНЛАЙН ще има 4 интересни лекции от водещи комуникатори на науката, много демонстрации и страхотни експерименти с бързи научни работилници за малки и големи фенове на знанието. Също така ще има вдъхновяваща среща с част от най-добрите български гимназисти по природни науки, които печелят медали за България.
Всички приходи от билети ще отидат директно в дарителската сметка на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки в подкрепа на състезателите и ръководителите на отборите по математика, физика, химия, астрономия, лингвистика, астрономия и астрофизика, биология и информатика. Генерален партньор в организирането на Science Bricks 2 е ЧНУ Izzi Science for Kids, което е първото начално училище с фокус върху природните науки.
Днес ви преставаме втория лектор – Стоил Иванов. Неговата лекция „(Не чак толкова) Кратко въведение в орбиталната динамика“ ще ни запознае с основните понятия и тънкости на орбиталното проектиране. По време на лекцията ще разберем отговорите на въпроси като „Какви маневри са необходими, за да изведем спътник на геостационарна орбита?“, „Как можем да стигнем до Марс?“ и други. Ще разгледаме известни мисии и ще разберем как познаването на орбиталната динамика позволява на човечеството да достигне до най-отдалечените планети от Слънчевата система и дори да напусне нейните граници!
Стоил Иванов е физик завършил магистратура Аерокосмическо инженерство и комуникации в СУ. Той вече е и един от преподавателите на същата магистърска програма, където запознава студентите именно с орбиталната динамика и проектирането на орбити. От 2018 година е докторант към Физически факултет на СУ и е част от екипа, изпълняващ проект „Електротермичен микровълнов плазмен двигател за българските нано-сателити“. Стоил е и съосновател на „Инициатива САТ-1“, стремяща се да подпомага аерокосмическия сектор в България чрез изпълняването на практически проекти и разпространяването на придобития опит и знания сред младите български учени с интерес в областта.
Освен него ОНЛАЙН ще видите още от най-добрите популяризатори на науката у нас с вълнуващи лекции. Първи са д-р Евгения Сарафова и д-р Димитър Желев – „Познаваме ли Земята?“. Те ще ни представят изследователската еволюция и практическото приложение на географската наука – от гениалността на древните географи до иновациите на дигиталната география. В третия панел ще застъпи химията – по един зрелищен начин с колби, епруветки и горелка ще се разходим из Слънчевата система. Четвърта на сцената ще се качи елементарната физика… или с други думи – колко елементарни са елементарните частици и какво знаем за тях?
За финал, както традицията повелява на Science Bricks: Наука с кауза, пред зрителите ще излязат български медалисти по природни науки. Във вдъхновяващ разговор те ще ни разкажат за успехите си и колко труд изисква спечелването на отличие от олимпиада. Ще се гмурнем в техните приключения по света, където са били на състезания и ще видим как се решават експериментални задачи на международни надпревари.
Билети се продават онлайн в epayGO ТУК.
Пълна информация за Science Bricks 2 – https://mediabricks.bg/sciencebricks2/
Във Facebook – https://www.facebook.com/events/465804477429554/