Наука

НАСА изпраща дронове, роботи и роувъри на Луната (ВИДЕО)

НАСА изпраща дронове, роботи и роувъри на Луната (ВИДЕО)

НАСА вече поръчва роботизирани спускаеми апарати, роувъри и дронове за бъдещата мащабна лунна база. Това се случва по-малко от два месеца след успеха на мисията „Артемис II“ и обиколката на кораба „Орион“ около естествения спътник на Земята. Космическата агенция очерта първата фаза от плановете за изграждането на лунната база, възлагайки договори за стотици милиони долари на четири американски компании, съобщава БТА, цитирайки АП.

Компанията Blue Origin на Джеф Безос ще осигури два спускаеми модула, които да доставят лунни бъгита в район, близо до южния полюс на спътника на Земята. Високопроходимите машини ще бъдат конструирани от Astrolab и Lunar Outpost. Същевременно Firefly Aerospace, която кацна успешно на Луната миналата година, ще достави там първите дронове.

Според плановете на НАСА оборудването трябва да пристигне преди първите астронавти от програмата „Артемис“ да кацнат на Луната, което се очаква най-рано през 2028 г. По време на мисията „Артемис II“ през април четиричленен екипаж обиколи спътника на Земята. Историческият седемчасов полет покрай Луната на мисията отбелязва първото завръщане на човечеството до естествения спътник на Земята след „Аполо 17“ през 1972 г.

За мисията „Артемис III“ през следващата година нов екип ще тренира в околоземна орбита скачване на кораба „Орион“ на НАСА със спускаемите апарати, разработвани от Blue Origin и SpaceX, която е на Илон Мъск.

НАСА планира мисията „Артемис III“ за средата на 2027 г., като кацането на двама астронавти ще последва скоро след това – още през 2028 г. Втората фаза, която обхваща периода от 2029 г. до началото на следващото десетилетие, ще постави началото на изграждането на постоянна инфраструктура, включително на електрическа мрежа. Очаква се съоръжението да бъде готово да поддържа хора за по-дълги периоди в специализирани обитаеми модули едва през 30-те години на века, по време на третата фаза. „Тогава ще можем да кажем: „Хей, ние сме тук за постоянно и няма да се откажем“, каза ръководителят на програмата на НАСА за лунна база Карлос Гарсия-Галан.

Той споделя, че си представя лунната база, простираща се на стотици квадратни километри, чийто периметър ще бъде маркиран от дронове, наречени MoonFall, и разположени по ъглите.

Ръководителят на космическата агенция на САЩ Джаред Айзъкман заяви, че дроновете, които маркират територията, имат за цел да покажат уважение към космическите апарати и оборудване на други страни, които биха могли да се намират наблизо. Той допълни, че очаква същия подход по въпроса и от останалите държави. „Целта на бъдещата база е да стимулира развитието на местна икономика, докато се провеждат научни изследвания и се полагат основите за експедиция до Марс“, подчерта Айзъкман. „За тези, които чакат търпеливо – великото завръщане е съвсем близо и ние няма да намалим темпото“, категоричен бе той. „Ние всъщност тепърва започваме“, добави ръководителят на НАСА.

*На снимката: От ляво на дясно се виждат макети на лунния модул „Mark 1“ на Blue Origin, пилотирания лунен ровър „Astrolab“, превозното средство „Pegasus“ за лунния аванпост и орбиталния апарат „Firefly Elytra Dark“ в края на пресконференция, посветена на „Moon Base“ – дългосрочна инициатива за изследване на Луната и изграждане на инфраструктура, чиято цел е да осигури трайно човешко присъствие и разширена научна и търговска дейност на южния полюс на Луната. Снимка: NASA/Aubrey Gemignani