На 9 август в Бургас, България започва една вълнуваща седмица, изпълнена с наука, образование, технологии за бъдещето и … изкуство. Най-добрите ученици в сферата на изкуствения интелект ще се срещнат в града край Черно море, където ще премерят знания и умения в първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект IOAI (https://ioai-official.org/). Олимпиадата е създадена от петима българи и привлича близо 200 ученици от почти 40 държави. В организацията и съставянето на задачите се включват международни учени от водещи университети, а Google е генерален спонсор.
Днес ви представяме интервю с най-успешната женска вокална изпълнителка на съвременната българска музикална сцена – Мария Илиева, която става лице на артистичната част на IOAI.
Мария, напоследък всички говорят за навлизането на изкуствения интелект в цялото ни общество и в частност в изкуството. Някой го приемат с радост, други се плашат. Ти какво мислиш за това?
Животът ни е много динамичен и много се променя. Всеки ден излизат нови технологии и нов софтуер, който променя начина по който живеем, а за артистите – и начина, по който творим. Но това е реалността, живеем в XXI век и светът около нас, нашият свят е такъв. Не можем да го променим нито е редно да заставаме срещу тези промени, срещу прогреса. Трябва да научим тези нови технологии, да разберем как се работи с тях и как те могат да ни бъдат полезни, защото те вече са част от нашето ежедневие.
Но много хора се страхуват, че изкуственият интелект ще измести човека. Мислиш ли, че това може да стане, например в музиката, в изкуството?
Да го измести – не. Не мисля. Това са само инструменти, които дават на творците още повече свобода. Какво значение има какъв точно софтуер се използва? Творецът си е творец, и неговото произведение си остава негово. Вече няколко години Abba имат представления с техни виртуални образи, които събират милиони посетители…
Да, но когато става въпрос за изкуствен интелект все пак той може да генерира сам част от текста, музиката, видеото. Или пък целите…
Изкуственият интелект може да генерира, но не и да твори. Той няма как да достигне до истинското изкуство, защото му липсват чувства. А само когато има чувства в една песен, например, само тогава тя може да се нарече изкуство, само тогава може слушателите да усетят онова чувство докато я слушат, онази тръпка, която не може да бъде заменена от машина или компютър…
Но хората говорят, че ChatGPT се използва от учениците за да им пише домашните, от програмистите да им пише програмите…
(Смее се) Ами тогава защо не използвахте ChatGPT да генерира изцяло интервю с мен? Защото не става, затова. Тези програми на изкуствения интелект, те си имат определени възможности. Да, те са доста по-високи от другите програми, които досега използвахме, но и те си имат граници на техните възможности и те не са безкрайни.
Защо реши да участваш в Първата международна олимпиада по изкуствен интелект, как стана тази доста интересна, да я наречем „симбиоза“ – Мария Илиева и деца от цял свят?
Аз винаги съм подкрепяла децата, учениците, младежите. Не само в музиката, която е моята област, а и навсякъде, където мога. Имала съм благотворителни участия за подкрепа на учениците ни олимпийци и ще продължавам да им помагам с каквото успея.
Да, но тук – изкуствен интелект. Това ли те привлече?
И това, и фактът, че България отново сме първи.
За Мария Илиева
Мария е призната за най-успешната женска вокална изпълнителка на съвременната българска музикална сцена. Награждавана певица, автор на песни и продуцент, нейният уникален талант, изключителен глас, автентичен стил и влиятелна личност са й спечелили безпрецедентно възхищение както от публиката и медиите, така и най-високото професионално признание сред музиканти и артисти от всички поколения. С над 35 хит сингъла, достигнали #1, и над 45 награди за музика и стил, Мария Илиева значително е разширила границите на българската поп сцена. Тя е изпълнявала заедно с легенди като Глен Хюз (Deep Purple), Simply Red, Scorpions, Лу Бега, Дзукеро, Gypsy Kings, Джеймс Артър и други. Освен това, е откривала концерти за артисти като Джордж Майкъл, Simple Minds, Дани Миноуг и Garaj Mahal. Нейните изпълнения включват концертни турнета по целия свят, включително в легендарната зала Олимпия в Париж, Франция, и MEO Arena в Лисабон, Португалия. Извън сцената, Мария е била треньор в сезоните 10 и 11 на „Гласът на България“, съдия и ментор в първите три български сезона на „X Factor“ и част от съдийския панел на първия български сезон на „Маскираният певец“. Тя е участвала в холивудски и български филми и телевизионни предавания. Мария също така е вземала участие в множество социални и благотворителни дейности, подкрепящи регионални и национални каузи.
За IOAI
Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) е STEM състезание целящо да вдъхнови, развие и покаже най-добрите студенти в областта на изкуствения интелект на глобално ниво. Всяка година IOAI ще базира задачите си на различни области на изкуствения интелект; тази година фокусът е върху обработката на естествен език (NLP), машинното обучение и компютърното зрение.
Като олимпиада по изкуствен интелект, IOAI се ангажира активно с дискусии с широката общественост относно етичните аспекти и бъдещето на изкуствения интелект, основно чрез своя практически кръг. Основателите целят всяка година да работят с местна знаменитост, която да бъде лице на IOAI и заедно със студентите да вдъхновяват широк обществен диалог относно изкуствения интелект.
Първата IOAI ще се проведе в Бургас, България от 10 до 14 август 2024 г.
Основатели
Основател на олимпиадата е фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи: Лора, Елена, Роси, Алекс, Ива.
Лора Динева е посветена на развитието на образованието и има над десет години опит в организирането на национални лингвистични събития, включително подготовка на отбори и домакинство на Международната олимпиада по лингвистика. Притежава бакалавърска степен по математика и икономика и в момента продължава образованието си с магистратура по изкуствен интелект за бизнес и финанси. Професионално, Лора прилага изкуствения интелект за подобряване на ефективността и иновациите в правителствения и финансовия сектор.
Елена Маринова има 25-годишна кариера в ИТ сектора като съосновател на Мусала Софт, сега част от ИТ бизнеса на KKCG group. Тя е лидер в развитието и високите постижения в бизнеса, иновациите и STEM образованието. Елена е част от бордовете на компании, ИТ асоциации и неправителствени организации. Като обществена личност, Елена говори и пише за лидерство, технологични тенденции, иновации, образование. Елена има бакалавърска степен по икономика и магистърска по стратегическо управление. Тя е съосновател на най-старото частно състезание по програмиране CodeIT.bg (2000) и Европейската младежка олимпиада по информатика EJOI (2017).
Росица Декова е доцент в Университет “Паисий Хилендарски” в Пловдив, България. Нейната страст към лингвистиката започна още в гимназията, когато спечели национални състезания по компютърна лингвистика. Тази страст продължава в университетската и изследователската й кариера. Росица има две магистърски степени – по лингвистика и по софтуерно инженерство от Пловдивския университет, както и докторска степен по лингвистика от NTNU, Тронхайм. През годините тя активно участва в организирането на състезания и конференции по лингвистика и компютърна лингвистика. Тя е член на организационния комитет на две международни олимпиади по лингвистика (2015, 2023).
Александър Велинов се запалва по научни състезания в училище и печели националното състезание по лингвистика в 12-и клас. Като студент започва да преподава лингвистика и вече повече от 20 години води класове във всички големи училища в София. Алекс работи в ИТ сектора, но не изоставя хобито си и след първата Международна олимпиада по лингвистика (IOL) през 2003 г., той е ръководител на българския национален отбор почти непрестанно и до днес. Алекс е организирал IOL два пъти (2015, 2023), като е бил председател, а от 2015 г. е член на международния борд на IOL.
Ива Гумнишка е бивш състезател и златен медалист по лингвистика от IOL. Тя е основател на Humans in the Loop, социално предприятие, което обработва данни за изкуствен интелект, както и член на борда на директорите на ForHumanity, която работи в сферата на одита на системи за изкуствен интелект.
Спонсори и партньори:
Международната олимпиада по изкуствен интелект се организира под патронажа на президента на Република България, с институционалната подкрепа на Министерство на образованието и науката, Община Бургас. Платинен спонсор е Google. Златен спонсор е MBZUAI. Сребърни спонсори са Ontotext, SoftUni и Leading Coding. Бронзови спонсори са Musala Soft, Team-GPT, Anthill, DiaDraw, Non-Trivial, Sofia TechPark, Wiser. Организационни партньори са Сдружение на олимпийските отбори по природни науки, Vivacom, Elektrick.me, Neutral Frames, Sindeo, Arcana Labs, MNKnowledge, Победа. Академични партньори са MBZUAI, Пловдивски Университет „Паисий Хилендарски“, INSAIT, MIT, University of Copenhagen, Sharif University of Technology, University of Oxford, Technology Innovation Insitute, University of Houston, ППМГ „Акад. Никола Обрешков“, Бургас, ОУ „Александър Георгиев – Коджакафалията“, Бургас,ПГКПИ Бургас.
Участващи държави:
Австралия, Бангладеш, Бразилия, България, Канада, Китай, Колумбия, Ел Салвадор, Естония, Хонг Конг, Унгария, Остров Ман, Япония, Иран, Йордания, Кувейт, Казахстан, Киргизстан, Макао, Малайзия, Монголия, Непал, Холандия, Полша, Румъния, Сингапур, Швеция, Тайван, Тунис, Турция, ОАЕ, САЩ, Виетнам.