На 1 септември се навършиха 80 години от рождението на академик Стефан Воденичаров. Той почина през 2020 г. като остави след себе си дълбока следа в българската наука. Той бе председател на БАН в периода 2012 – 2016 г. и министър на образованието, младежта и науката през 2013 г. Акад. Стефан Воденичаров е машинен инженер, учен и академик на БАН и е автор на повече от 70 патента, ръководил е 207 научни проекта и 21 научни разработки в областта на енергетиката и отбраната. Той е бил Директор на Института по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро- и аеродинамика към БАН (2007 – 2012 г.), Председател на Общото събрание на БАН (2008 – 2012 г.).
Тук може да гледате документалния филм за академик Стефан Воденичаров – „Академик на духа“ на режисьора Петко Горанов от 2023 година:
Стефан Воденичаров е роден на 1 септември 1944 г. От 1969 г. работи в Института по металознание при БАН. Бил е негов заместник-директор 4 мандата. Директор на института е от края на 2007 г. През 2008 г. е избран за председател на Съвет по икономическа политика към Българската стопанска камара.
Основните направления на научната и научно-приложната му дейност са:
- механика на материалите и изследване процесите на създаване и развитие на пукнатини;
- управление на остатъчния ресурс на уникални промишлени съоръжения — корпуси на атомни реактори, каталитични реформинги, магистрални газо- и нефтопроводи, парогенератори и др.;
- импулсно деформиране;
- създаване на брони срещу кинетични и кумулативни боеприпаси, работещи на различни физически принципи;
- разработване на интелигентни управляеми инженерни боеприпаси за защита.
Стефан Воденичаров оглавява и дава името си на инициативния комитет на левицата за изграждане на АЕЦ, който събира подписите, представени в НС, за провеждане на референдума на 27 януари 2013 г.
От 6 февруари 2013 г. до 13 март 2013 г. е министър на образованието, младежта и науката.
Носител е на редица отличия, сред които:
- почетен знак “Марин Дринов” за значителни заслуги към БАН,
- звание „доктор хонорис кауза“ на Техническия университет във Варна,
- почетна значка за заслуги, като изобретател, на Министерството на икономиката,
- плакет от министъра на отбраната за заслуги,
- Голяма награда на Българската стопанска камара за създаването на серия високотехнологични продукти, обезпечаващи националната сигурност.
- Вписан е в Златната книга на изобретателите на Патентното ведомство (София) за 2006 г.