Голяма мъглява област близо до ярката звезда омикрон Персей предлага възможност за изследване на космическите контрасти. Заснет в този телескопичния кадър, пъстрият комплекс от прах, газ и звезди заема около 3 градуса по небето, по ръба на молекулярния облак Персей и се намира на разстояние около 1000 светлинни години от нас. Комплексът е заобиколен от синкав ореол от прах, отразяващ звездната светлина на звездата омикрон Персей, която е малко вляво от центъра. Непосредствено под него се намира интригуващият млад звезден куп IC 348, изследван наскоро от космическия телескоп Джеймс Уеб. В силует на фона на дифузното червеникаво сияние на водородния газ, в горния десен ъгъл е тъмният и поглъщащ светлината междузвезден облак прах Барнард 3. Разбира се, космическият прах също има склонност да скрива новообразувани звезди и млади звездни обекти или протозвезди от любопитните оптични телескопи. При предполагаемото разстояние на молекулярния облак Персей това зрително поле би трябвало да обхваща около 50 светлинни години.
IC 348 and Barnard 3
Image Credit & Copyright: Ashraf Abu Sara
https://apod.nasa.gov/apod/ap241114.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.