Наука

GK Per: нова и планетарна мъглявина (Астрономическа снимка на деня – APOD)

GK Per: нова и планетарна мъглявина (Астрономическа снимка на деня – APOD)

Известно е, че звездната система GK Per е свързана само с две от трите мъглявини на тази снимка. Отдалечена на разстояние 1500 светлинни години, Nova Persei 1901 (или GK Per) е втората най-близка до нас нова, регистрирана досега. В самия център на мъглявината се намира звезда бяло джудже. Това е оцелялото ядро на бивша звезда, подобна на Слънцето. Тя е заобиколена от кръглата мъглявина Фойерверк – газ, изхвърлен от термоядрена експлозия на повърхността на бялото джудже или нова, като това явление е наблюдавано през 1901 г. Червеният светещ газ, обграждащ мъглявината Фойерверк, е атмосферата, която е обвивала централната звезда. Този газ е бил изхвърлен преди новата да избухне и изглежда като дифузна планетарна мъглявина. Слабо светещият сив газ, преминаващ през него, е междузвезден цирус, който сякаш просто преминава от там случайно. През 1901 г. новата GK Per става по-ярка от Бетелгейзе. По същия начин се очаква звездната система T CrB (Северна корона) да избухне като нова по-късно през тази година, но не знаем точно кога и колко ярка ще бъде.

GK Per: нова и планетарна мъглявина (Астрономическа снимка на деня – APOD)

GK Per: Nova and Planetary Nebula
Image Credit & Copyright: Deep Sky Collective

https://apod.nasa.gov/apod/ap240430.html

Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/ 

MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.