Горещи млади звезди и космически стълбове от газ и прах се преплитат в NGC 7822. На ръба на гигантски молекулен облак в северното съзвездие Цефей, светещата област на звездообразуване се намира на около 3000 светлинни години от нас. В рамките на мъглявината ярки ръбове и тъмни форми се открояват в този цветен телескопичен небесен пейзаж. Изображението е направено на базата на данни от тесноивични филтри, картографиращи емисиите на атомния кислород, водорода и сярата в сини, зелени и червени нюанси. Емисионната линия и цветовата комбинация са станали добре известни като палитра на Хъбъл. Атомните емисии се захранват от излъчването на централните горещи звезди. Техните мощни ветрове и лъчение извайват, ерозират по-плътните форми на стълбове и изчистват характерна кухина на светлинни години в центъра на облак, в който се раждат звезди. Те все още могат да се образуват вътре в стълбовете чрез гравитационен колапс, но тъй като тези стълбове се ерозират, всички образуващи се звезди в крайна сметка ще бъдат отрязани от резервоара им със звездни неща. Това зрително поле обхваща около 40 светлинни години на изчисленото разстояние от NGC 7822.
NGC 7822 in Cepheus
Image Credit & Copyright: Mark Carter
https://apod.nasa.gov/apod/ap220120.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.