Наука

54-ата национална конференция по въпросите на обучението по физика в Севлиево премина с дискусии за бъдещето на физиката и новите технологии

54-ата национална конференция по въпросите на обучението по физика в Севлиево премина с дискусии за бъдещето на физиката и новите технологии
Снимки Община Севлиево

54-ата национална конференция по въпросите на обучението по физика се проведе в Севлиево от 2 до 5 април. Престижният форум събира водещи учени, университетски преподаватели и учители, за да обсъдят съвременните предизвикателства пред образованието. Тазгодишното издание на конференцията, организирана от Съюза на физиците в България с партньорството на Министерството на образованието и науката и фондация „Еврика“, бе на тема „Цели и съдържание на образованието по физика“.

Събитието бе открито от кмета на Община Севлиево д-р Иван Иванов, който подчерта значимостта на конференцията, съобщават от Общината. Той бе категоричен, че дългогодишната ѝ традиция е ярко доказателство за устойчивия интерес и отдаденост на българската научна и образователна общност към развитието на обучението по физика и определя предмета като фундаментална наука, която изгражда мисленето и иновативния потенциал. „Физиката и бурното развитие на нейните дялове са „на прага да променят цялото ни разбиране по отношение на възприятието ни на реалността“, каза още д-р Иванов.

Кметът отбеляза, че темата на 54-ата национална конференция е повече от актуална във време на бързи технологични промени и дигитализация. Д-р Иванов се обърна към присъстващите специалисти с признание за тяхната роля: „Вашият принос е от ключово значение за формирането на бъдещи поколения, които ще бъдат не само добре образовани, но и способни да мислят критично, да създават и да променят света около себе си“.

Председателят на Съюза на физиците в България акад. Александър Драйшу благодари за домакинството на Община Севлиево и отбеляза, че въпросите „защо учим“, „какво учим“ и „как учим“ изискват задълбочен размисъл и общи усилия за намиране на най-добрите решения. Именно чрез такива форуми се поставят основите на модерно, качествено и вдъхновяващо образование. Той подчерта, че учението не е самоцел, а подготовка за живота.

Проф. Иван Лалов отбеляза, че темата за съдържанието на обучението по физика се обсъжда от години, като впоследствие към нея са добавени и целите на образованието. По думите му физиката често се възприема като трудна наука, но всъщност е интересна и практически насочена. „Съдържанието трябва да отговаря на основната цел – разбиране на света и приложение на знанията“, посочи той.

Според него обучението по физика следва да бъде по-тясно свързано с практиката, с лабораторната работа и със съвременните технологии, както и да се търси по-добра координация с други природни науки като математика, химия и биология. Като важна цел той открои и формирането на реалистичен подход към живота чрез разбиране и анализ на фактите.

В рамките на четири дни участниците в конференцията изнасят пленарни доклади и публични лекции. Книжка с абстракти може да бъде намерена тук.

Форумът включва и традиционната Младежка научна сесия за ученици и студенти на тема „Физиката – път към технологиите“, както и връчването на престижните награди „Акад. Матей Матеев“ за учители с принос в развитието на млади таланти.

По време на откриването на форума Пенка Лазарова, която отговаря за младежката сесия, съобщи, че в нея участват над 40 ученици от VI до XII клас от 27 училища с общо 32 проекта. Тя отбеляза приемствеността между различните възрастови групи и подчерта интереса на учениците към теми, свързани с технологии и приложна физика.

Учениците изнасят презентации в две възрастови групи – VI–VIII клас и IX–XII клас. На първо място в първата възрастова група е класирана Анна Стоянова от VI клас в 125. СУ „Боян Пенев“ – София, с проект на тема „Електромагнити и приложението им в съвременните технологии“. Неин научен ръководител е Деляна Гаджанова. Шестокласниците Виктор Куцаров и Димитър Георгиев от ОУ „Бачо Киро“ – Велико Търново, за класирани втори с проекта си „Физика в „Геометрия Скрач“. Техен научен ръководител е Руска Христова. Два проекта са отличени на трето място. Те са дело на двама седмокласници от ОУ „Неофит Рилски“ – Габрово. Джан Раимов представя проект на тема „Ядрена енергия за мирни цели“, а Николай Попиванов – на тема „Физика на далечните светове: как откриваме екзопланети?“. И на двамата научен ръководител е Дарина Ганчева-Маринова. Във втората възрастова група на първо място е класиран проектът „От звуковата вълна до дигиталния код“, който е дело на Андрей Димитров от XI клас и Берен Осман от Х клас в ПГ „Васил Левски“ – Исперих. Техни научни ръководители са Георги Патриков и Шенай Махмуд. Деветокласникът от СГСАГ „Христо Ботев“ – София, Александър Буюклиев е втори. Той представя проект на тема „3-D принтиране – професия на бъдещето“ с научен ръководител Десислава Калистратова. Класираният на трето място проект „Под дъгите на Европа“ е представен от Руслана Гогунская, Цветина Антова, Лъчезар Иванов от XI клас в 125 СУ „Боян Пенев“ – София. Техни научни ръководители са Мадлен Христова и Десислава Чергарска.

Раздадени са поощрителни и специални награди. Всички отличени може да видите тук.

По време на форума са връчени и наградите на авторите от националните конкурси за есе „Проф. Никола Балабанов“ 

и „Физика в един кадър“. Националният конкурс за есе „Проф. Никола Балабанов“ (за ученици и студенти) на тема „Физиката за мен е…“ преминава с с участието на над 200 ученици от VI до XII клас от 45 средни училища и 21 студенти от 4 висши училища. 172 ученици и студенти от 33 училища от 23 града и 4 висши училища в страната се показват уменията си в Националния онлайн фотоконкурс (за ученици от гимназиален етап и за студенти), който бе на тема „Физика в един кадър“.

Медийни партньори на 54-ата национална конференция по въпросите на обучението по физика са Българската телеграфна агенция, Националното издателство „Аз-Буки“, сп. „Светът на физиката“ – печатен орган на СФБ, и интернет сайтовете НаукаOFFNews и MediaBricks.bg.