Фондация Карол Знание обяви начало на конкурса за най-новия си проект – Създаваме предприемачи в науката, насочен към млади учени в областта на нано- и биотехнологиите. Програмата включва обучение за предприемаческо мислене и умения, и конкурс за стипендия Придприемач в науката.
Дизайнът на обучението Предприемачи в науката е създаден за учени и включва теми с изцяло практическо приложение – създаване на научен продукт, трансфер на технологии от науката към бизнеса, предприемаческо мислене и лична ефективност, теория и практика на стартъп и спин-оф компании, финансиране на научни проекти, интелектуална собственост, личен брандинг, нетуъркинг и презентационни умения.
Специално място е отредено на иновационните екосистеми и моделът на Кеймбридж, като лектор по темата ще бъде мениджърът на проекта Нели Олова. Тя е завършила докторантура по епигенетика в Кеймбриджкия университет и предприемачески курсове за докторанти в Cambridge Judge Business School – бизнес школата на Кеймбриджкия университет.
Другите лектори ще са учени-предприемачи, хора от бизнеса, които ще споделят реални бизнес казуси от България и света, добри практики и истории на успеха.
Финалът на обучението ще е конкурс за годишната стипендия Предприемач в наука, в размер на 30 000 лв. Право да кандидатстват ще имат само учени, завършили обучението Предприемачи в науката. Те ще направят презентация на бизнес проектите си, като използват новите знания и умения. Оценка ще даде жури, съставено от лекторите в програмата.
Процедурата по кандидатстване ще бъде отворена до края на август. Самото обучение ще се състои от 19 септември до 21 ноември, а конкурсът за стипендията е предвиден за началото на декември.
Още подробности, можете да видите тук.
За подготовката на проекта фондация Карол Знание, съвместно с Асоциацията на докторантите в България, проведе анкета сред научната общност Накъде след научната титла. Резултатите от нея показаха, че около 90% от учените и докторанти са готови да продължат работа по темата си, за да стигнат до практическо приложение. Половината са обмисляли по един или друг начин и възможността за собствен бизнес, а 9% са заявили, че имат конкретни намерения за свой стартъп.