Отворено е кандидатстването за осмото издание на „Предприемачи в науката“ на фондация „Карол Знание“. Емблематичната програмата е безплатна и е насочена към студенти, докторанти и млади учени, които разработват проекти с позитивно въздействие върху околната среда и/или обществото. Програмата включва присъствено обучение и завършва с пичинг сесия – конкурс „Предприемач в науката“ с награда 30 000 лв. Кандидатстването е отворено до 10 септември, като местата са ограничени и всяка кандидатура се разглежда при нейното постъпване и може да бъде одобрена преди крайния срок. Обучението започва на 24 септември, а конкурсът за наградата е на 17 декември.
Лауреати на наградата са основателят на Експериментално конструкторско бюро Фотоника, което изгради планетариум Андромеда в София, създателят на иновативното патентовано вече хапче Capsibo и основател на едноименна компания, разработчикът на батерията магнезий-въздух Oxymet, която беше успешно тествана на Антарктида в автоматична записваща метеостанция (AWG). Настоящият носител на наградата е докторант в Технически университет – София, който изгражда допълнителен мощностен агрегат с метанолова горивна клетка за тежкотоварни автомобили. Разработката намалява емисиите при работа на място.
Тази година в Предприемачи в науката се връщат като ментори и лектори алумни на програмата – основатели и лауреати, с мисията Предай нататък. Осем участници от предишни издания ще споделят знания и опит, ще подкрепят и насърчават новите предприемачи в науката, които ще развият и надградят разработките си до бизнес концепции, за да ги представят на финала пред инвеститорите – журито. То е съставено от менторите и лекторите, сред които има рискови инвеститори и бизнес ангели.
Няколко водещи университета, Единен център за иновации на БАН, Bulgarian Angels Club, Клъстер за интеграция на нововъзникващи технологии и София Тех Парк са партньори на програмата. Някои от тях предоставят свои награди за участниците.
Програмата тази година започва на 24 септември, конкурсът е на 17 декември, а кандидатстването е отворено до 10 септември.
Още детайли за програмата и кандидатстването – тук.
В първото издание на конкурса голямата награда спечели проектът за електронно хапче EnhanCAP на д-р Иван Лютаков. Той получи финансиране за проекта си „Механично електронно контролирано хапче“ в размер на 30 000 лв.
Второто издание бе още по-оспорвано и фондация „Карол Знание“ реши, че двама млади учени си поделят голямата награда в конкурса „Предприемачи в науката“. Това са д-р Илиян Попов и инж. Недислав Веселинов с проектите им – за батерия магнезий-въздух и за изграждането на планетариум в София.


Третото издание се проведе изцяло онлайн през 2020 година, като победител в конкурса бе д-р Росен Иванов, главен асистент в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“, който спечели стипендия от 30 000 лева. Неговият проект в конкурса бе „Иновативно пречистване на отпадъчни води и зелена енергия за промишлеността и дома“.
В четвъртото издание наградата от 30 000 лв. беше поделена между един вече създаден стартъп във Варна и един екип от лекари, които предвиждат да създадат своя компания, за да реализират проекта си. Д-р Мариела Василева-Славева спечели приза Предприемач в науката с проектит COSMOS – първата българска виртуална биобанка за туморни тъкани, а инж. Калин Николов с вече създаден прототип на Decarbonizer – на мисия за по-ниски емисии.
В петото издание на конкурса „Предприемач в науката“ победител стана Петко Стоев от секция Кибер-физични системи към Института по информационни и комуникационни технологии – БАН. Неговият проект, който спечели наградата от 30 000 лв., е за рехабилитационен робот тип екзоскелет – медицинска система за възстановяване на пациенти след инсулт и тежки травми на горните крайници.

В шестото издание чекът за 30 000 лева за победа в конкурса „Предприемач в науката“ получиха Алекс Новков и Теодора Савчева с проекта си SolarReviver – система за почистване на соларни панели. Сертификатът и чекът бяха връчени лично от учредителя на фондацията Станимир Каролев.
Цветомир Гечев, докторант в Технически университет – София, спечели седмото издание на конкурса за млади учени „Предприемач в науката“ на фондация „Карол Знание“, със стипендия от 30 000 лева за проекта си. Само преди две години той спечели и докторантската стипендия на Фондацията. Цветомир Гечев представи проект Methakyp – допълнителен мощностен агрегат с метанолова горивна клетка за тежкотоварни автомобили.











