EnteR

В Пловдив палеонтологът Владимир Николов ще води работилница за палеоарт „Да нарисуваме велоцираптор“

В Пловдив палеонтологът Владимир Николов ще води работилница за палеоарт „Да нарисуваме велоцираптор“

Тази събота и неделя (18 и 19 февруари) палеонтологът и палеохудожник Владимир Николов ще води първата в Пловдив работилница за научна илюстрация – „Да нарисуваме велоцираптор“. Тя ще се проведе в Регионален природонаучен музей, Пловдив, където ще имате възможност да се запознаете с този впечатляващ хищник и да възстановите външния му вид, такъв какъвто го описва съвременната наука. Работилницата ще започне с презентация за живота и спецификата на този хищен динозавър, след което всеки участник ще получи специално изработен наръчник на палеоилюстратора и всичко необходимо като материали за рисуване.

Новите фосилни находки, които безброй палеонтолози непрестанно откриват по цял свят и изследването им чрез нови технологии и методи за анализ непрестанно разширяват знанията ни за праисторическия свят и животните, които са го обитавали.

Една единствена вкаменелост е достатъчна, за да зачеркне десетилетни представи за външния вид на динозаврите.

В предстоящата работилница по палеоилюстрация ще имате възможност да се запознаете с този впечатляващ хищник и да възстановите външния му вид, такъв какъвто го описва съвременната наука. След това никога повече няма да гледате на птиците по същия начин.

През последните 20 години велоцирапторът захвърли облика си на пъргаво и зловещо люспесто влечуго и прие ролята на не по-малко смъртоносен птицеподобен хищник.

На какво се дължи тази промяна?

Отговорът на този и много други динозавърски въпроси ще откриете в уикенда -.. г. по време на Ра̲б̲о̲т̲и̲л̲н̲и̲ц̲а̲т̲а̲ ̲з̲а̲ ̲н̲а̲у̲ч̲н̲а̲ ̲и̲л̲ю̲с̲т̲р̲а̲ц̲и̲я̲ ̲с̲ ̲В̲л̲а̲д̲и̲м̲и̲р̲ ̲Н̲и̲к̲о̲л̲о̲в̲ ̲-̲ ̲”̲Д̲а̲ ̲н̲а̲р̲и̲с̲у̲в̲а̲м̲е̲ ̲в̲е̲л̲о̲ц̲и̲р̲а̲п̲т̲о̲р̲”̲.

Владимир Николов е палеонтолог и палеохудожник, понастоящем редовен докторант в Национален природонаучен музей – БАН. През 2008 се дипломира от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в гр. Пловдив със специалност „Театрален, кино и телевизионен декор“, през 2012 завършва специалност „Геология“ в Геолого-географския факултет на Софийския университет, а през 2015 получава магистърска степен по „Геология и палеонтология“ от същия факултет.

Илюстрирал е книгата Excavate! Dinosaurs: Paper Toy Palaeontology, а също и корицата на българското издание на бестселъра „Възход и падение на динозаврите“ на Стийв Брусати. Негови творби са отпечатани в различни, основно чуждоезични, учебници, книги, енциклопедии и списания, а някои от възстановките му на праисторически животни (динозаври, птерозаври и др.) могат да бъдат видени в палеонтологичната секция на детския научен център “Музейко”. Участвал е в международната палеоарт изложба Picturing the Past (Музей по естествена история и наука на Ню Мексико, САЩ, 2018) и в няколко изложби организирани от ДАФНИ – Дружество на анималисти, флористи и научни илюстратори.

Като палеонтолог и участник в екипа на Национален природонаучен музей – БАН, участва активно в проучването на динозавровото находище открито край град Трън, както и на това с останки от морски влечуги край Годеч. Докторантските му изследвания са в сферата на палеохистологията – Владимир изследва костните тъкани на динозаври, други влечуги и фосилни бозайници открити на територията на България. Носител е на докторантската стипендия на фондация „Карол Знание“ за 2020 г., а през 2021 г. печели научноизследователски грант от The Jurassic Foundation.

  • ДАТИ:
  • събота, февруари г. Час: : – : ч
  • неделя, февруари г.    Час: : – : ч
  • ЦЕНА:лв
  • В цената се включва и посещение на музея.
  • Препоръчителна възраст: лица над 12г
  • Брой участници в работилницата: до 10 души
  • Телефон за записване: 0877696776 – Аглика Панайотова