На 11 август приключи шестата палеонтологична експедиция до находището на динозаври и други къснокредни гръбначни животни край град Трън. Експедицията, ръководена от доц. Латинка Христова от НПМ-БАН включваше както нейни колеги от музея, така и учени от Геологическия институт към БАН и Софийския университет. Палеонтолозите на НПМ-БАН определят експедицията като пореден успех на екипа. Събраните десетки вкаменелости обогатяват знанието ни за сухоземната и сладководна фауна, обитавала района преди малко повече от 83 милиона години. Сред най-любопитните останки са няколко кости от едри влечуги, сред които поне два прешлена, половин дузина зъби на крокодили, може би първият зъб от динозавър, намерен в находището, както и костни фрагменти от микрогръбначна фауна (гръбначни животни с тегло под 1 килограм), принадлежащи вероятно на земноводни.
И тази година най-многобройни бяха вкаменелостите от коруби на костенурки. За изненада на палеонтолозите, по-голямата част от новооткрития костен материал произхожда от скални пластове, в които при предходните експедиции са намерени едва няколко вкаменелости от гръбначни животни.
Последните няколко дни от престоя на изследователите в Трънско протекоха при силно променливи атмосферни условия и усложнена работна обстановка. Тези обстоятелства не попречиха да бъдат открити множество вкаменелости.
Предстои обработката на находките от трънските динозаври и техните съвременници в лабораторни условия – почистване и инвентиране на събраните вкаменелости. В различен етап на подготовка са и няколко научни публикации, които ще представят пред научната общност част от получените от екипа на НПМ-БАН и техните колеги резултати.
Палеонтологичната експедиция “Трън 2023” е финансирана от Фонд Научни изследвания по проект “От динозаврите до най-ранните човешки предци: фундаментални проучвания на значими моменти от историята на фауната и миналото на човека” (КП-06ПН44/16, 2020).