EnteR Наука

Палеонтологът Владимир Николов ще води работилница за палеоарт „Да нарисуваме маменчизавър“ в НПМ

Палеонтологът Владимир Николов ще води работилница за палеоарт „Да нарисуваме маменчизавър“ в НПМ

На 25 и 26 февруари Националният природонаучен музей при БАН и Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ) организират поредната много интересна работилница за научна илюстрация. Този уикенд темата е „Да нарисуваме маменчизавър“, която ще се води от палеонтолога и палеохудожник Владимир Николов. Той е един от най-добрите палеохудожници в България, който е и сред учените, участващи в теренната работа по разкриването на „българските динозаври“ в находището край Трън.

Завроподите са най-големите животни живели на сушата. Специфичната форма на тялото им, характеризираща се с невероятно дълги шия и опашка, ги прави не само едни от най-разпознаваемите динозаври, но и труден обект за рисуване.

Как да ги вместим в рамките на листа и да изградим добра художествена композиция. Когато към това добавим и фините детайли на завроподната анатомия – знаете ли къде се разполагат ноздрите им или пък колко нокътя има всеки от предните им крайници, както и все още съществуващите митове около биологията им (тези динозаври не са живели в блата и езера), реконструирането на древните гиганти може да се окаже трудна задача за всеки палеоартист.

Именно справянето с това предизвикателство ще бъде фокус на следващата работилница по палеоарт в НПМ–БАН, а обект на художествените ни усилия ще бъде маменчизавърът. Маменчизаврите, които са обитавали територията на днешен Китай през юрския период, са не само сред първите наистина гигантски завроподи, но и едни от най-дългошиестите – вратът на най-едрите от тях е достигал около 10-12 метра, т.е. почти половината от цялата дължина на тялото!

За участие в работилницата по палеоарт не се изисква професионален художествен опит, само любопитство, желание за творческа работа и готовност да се потопим в света на динозаврите. Всеки участник ще получи ръководство изготвено от лектора, което съдържа основната информация необходима за изготвяне на научно обоснована реконструкция на маменчизавър (и на завроподни динозаври като цяло) и което си остава за него или за нея след приключване на събитието. Нивото на техническа трудност на заданието прави работилницата за палеоилюстрация неподходяща за твърде млади участници, поради което препоръчителната минимална възраст за участие е 10-12 години.

  • Тема: “Да нарисуваме маменчизавър”
  • Водещ: Владимир Николов
  • Място: зала Левентис, НПМ-БАН
  • Време: 25 и 26 февруари 2023, от 13:30 до 17:30 часа
  • Maксимален брой участници: 14
  • Цена за участие: 40 лв
  • Билети: онлайн в платформата URBO или на касата на музея в деня на събитието. Всеки участник може да избере да посети само един от двата или и двата дни.