Уникален кадър на Земята и Луната (на снимката в ляво) направи космическата сонда OSSIRIS-REx на НАСА с черно-бялата си камера NavCam. От края на миналата година сондата е в орбита около малкия астероид Бену (101955 Bennu). Тук нашата планета заедно със своя спътник са на разстояние 114 милиона километра от сондата. Яркият обект вдясно и малко нагоре е самият астероид Бену, който в този момент се е намирал на само 43 километра от OSSIRIS-REx. Кадърът е заснет на 19 декември 2018, дни преди космическият апарат да навлезе в орбита около астероида, което се случи на 31 декември, припомня вестник „Телескоп“.
Бену е малък астероид с диаметър около 490 метра. Той е от групата близкопреминаващи покрай Земята обекти и е вторият с най-висока вероятност за сблъсък със Земята обект, достигаща 1/2700 в периода между 2175 и 2199 година. Именно това е и една от причинете да стане обект на особен интерес за НАСА.
Самата мисия OSSIRIS-REx има за цел да изследва цялостно повърхностната структура, химията и минералогията на този най-ранен карбонатен астероид, да охарактеризира неговата динамична и геологична структура, да измери проявлението на ефекта на Ярковски (топлинното инфрачервено излъчване на един обект и как то повлиява на орбиталното му движение), който би могъл да бъде използван за защите на планетата ни от евентуално стълкновение с космическо тяло. Най-важна цел на мисията обаче е вземането на проба от повърхността на астероида и последващото й доставяне до Земята за изследвания в лабораторни условия. Очаква се изследванията да покажат до каква степен подобни първични тела са носители на основните блокчета за появата на живота, да дадат по-широко разбиране за целия клас-В карбонатни астероиди, подклас на най-голямата група астероиди от клас С и да дадат нови данни за увеличаване на разбиранията ни за формирането и еволюцията на Слънчевата система.