На 21 ноември в Кръжока по астрономия, организиран от катедра „Астрономия“ към Физическия факултет на СУ, лектор ще бъде доц. д-р Венелин Кожухаров. Той ще ни разкаже за указанията за съществуването на тъмна материя, какви са основните кандидати за нейното разгадаване и какви всъщност са неразбраните загадки, с които се сблъскваме при изучаването елементарните частици. Затова не пропускайте лекцията този четвъртък от 19:30 ч. във Физическия факултет и както винаги входът за Кръжока по астрономия е безплатен.
Елементарните частици са основните градивни елементи на всичко, което ни заобикаля. Тяхното изучаване ни помага да разберем как е устроен светът около нас. Днес ние разполагаме с една от най-прецизните теории, създавани някога от човека – това е Стандартният модел на физиката на елементарните частици. И въпреки всичките си достижения Стандартният модел все още не успява да открие обяснение за тъмната материя във Вселената. Какви са указанията за съществуването на тъмна материя, какви са основните кандидати за нейното разгадаване и какви всъщност са неразбраните загадки, с които се сблъскваме при изучаването на микросвета? Заповядайте, за да се потопим в чудния свят на елементарните частици на 21.11.
Венелин Кожухаров е доцент във Физическия факултет, СУ „Св. Кл. Охридски“. От средата на 2002 година работи активно в областта на физиката на елементарните частици, участвайки на експерименти в ЦЕРН, посветени на изучаването на разпаданията на К-мезони. Това включва и изучаването на асиметрията между материя и антиматерия в тези процеси. Като ръководител на експеримента PADME (Positron Annihilation into Dark Matter Experiment) участва в търсенето на нови леки частици, изграждащи тъмната материя или служещи като посредник при взаимодействието на тъмната с познатата ни материя. Част от детекторите на експеримента PADME бяха изработени именно във Физическия факултет на Софийския университет. От януари 2022 г. заедно с колеги от ФзФ се включва на експеримента ALICE в ЦЕРН, където основният фокус на групата е конструирането на нов калориметър за високоенергетични частици. Този нов детектор ще позволи да се гмурнем по-дълбоко в тайните на силно взаимодействащата материя.
- 21 ноември 2024 г., 19:30 ч., зала А205, Физически факултет, СУ
- НОВИ ЛЕКИ ЧАСТИЦИ И ТЪМНА МАТЕРИЯ
- доц. д-р Венелин Кожухаров
- Катедра „Атомна физика“, ФзФ, СУ