„Енергийният преход в сблъсък с физиката и пазара“ на Боян Рашев ще е поредната публична лекция за 2023 г. от лекторията „Светът на физиката на живо“. Организатори са Столична библиотека, списание „Светът на физиката“ – печатен орган на Съюза на физиците в България, и катедра „Физика“ при МГУ „Св. Иван Рилски. Лекцията ще се състои на 10 октомври 2023 г. (вторник) от 17.30 часа в Американския център в Столична библиотека – пл. „Славейков“ № 4.
С лекцията си Боян Рашев ще отговори на въпросите:
- Какво е енергиен преход?
- Какъв е статусът му към днешна дата?
- Какви са физичните ограничения на технологиите?
- Какви са материалните нужди на прехода?
- Какви са последствията към днешна дата?
- Какви са възможните решения?
Боян Рашев има бакалавърска и магистърска степен по „Управление на околната среда и ресурсите“ от Бранденбургския технически университет в Котбус, Германия. Учил също в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (Геология), Университета за природни науки и науки за живота във Виена и Централния университет на Венецуела в Каракас. През 2012 г. е финалист в Националния конкурс за млади бизнес лидери Next Generation.
Той e сред водещите експерти в България по управление на околната среда и ресурсите. От 2007 г. е управляващ партньор в denkstatt – най-опитната консултантска компания в България по въпросите на устойчиво развитие, ESG, декарбонизация, доклади и оценки за въздействие, кръгова икономика.
От март 2020 започва да се занимава с инвестиции в суровини и енергия, използвайки дългогодишния си опит от работа с тези сектори. Това е толкова успешно, че през септември, 2022 г. личното му портфолио става основа за създаването на Договорен фонд „Експат Природни ресурси“, който Боян Рашев консултира и днес.
Личната му мисия е политиките в енергийната сфера и околната среда да се провеждат така, че да са в полза на националния интерес и да водят до повишаване на благосъстоянието на хората и успеха на бизнеса. Боян Рашев има значителен принос за развитие на публичното разбиране за устойчивото развитие в страната чрез активното си участие в събития, медийни изяви, обучения.