Трима директори – Милен Наков, Златина Каталиева и Мариета Петрова, са тазгодишните носители на наградата на МОН „Свети Иван Рилски“. Отличията по традиция се връчват по повод честването на 11 май – Деня на светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, в Рилската света обител. Наградите, които се присъждат на директори, постигнали високи резултати в професионалната си дейност и с принос в развитието на българското образование, бяха връчени на отличените от министъра на образованието и науката проф. Георги Вълчев.
„Без модерно образование, без отдадени хора, без талантливи деца, няма да имаме бъдеще. Нека да превърнем образованието в силна обществена кауза“, заяви министърът, съобщава Пресцентърът на МОН. „На днешния ден е важно да отдадем почит към колегите, които работят в нашата образователна система, и на най-добрите сред най-добрите“, каза още министър Вълчев на церемонията в Рилския манастир. Той подчерта, че наградата, която се връчва вече 20 години, е признание за усилията на хората, които дават сърце и душа за развитието на образованието.
Милен Наков ръководи Центъра за специална образователна подкрепа „Петко Рачев Славейков“ в Плевен. Дълги години прилага новаторски и иновативен подход в организацията и управлението на ЦСОП, ефективно сътрудничи с родителската общност, училищното настоятелство, социалните партньори и неправителствени организации. Под негово ръководство ЦСОП популяризира работещи модели и добри практики в обучението за подкрепа на ученици със специални образователни потребности и множество увреждания.
Златина Каталиева е директор на Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ в Тетевен. Тя е наградена за проявени лидерски качества при управлението на гимназията в Тетевен. Под нейно ръководство училището е утвърдено като иновативна институция и активно участва в мултидисциплинарни и интегрирани проекти, които имат за цел модернизацията на учебния процес и интеграцията на нови технологии в обучението. Училището участва и в Националната лаборатория за иновации в раздел „Проектно-базирано обучение и интегрирано знание“.
Отличена е и Мариета Петрова – Профилираната природо-математическа гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора. Тя управлява ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора с визия за развитие, с ориентация към модернизация, дигитална трансформация и устойчиво изграждане на високоефективна образователна среда. Управлението е базирано на данни – системно се анализират НВО, ДЗИ, вътрешни мониторинги и анкетни проучвания, за да се планират целенасочени подобрения. Въведени са виртуални лаборатории и интерактивни симулации, развиват се междупредметни STEM проекти. Учениците на гимназията ежегодно заемат призови места в национални състезания и олимпиади, в престижни турнири и множество научни конкурси.
Директорите получиха грамоти, икони на Св. Иван Рилски и парични награди. Преди връчването на отличията игуменът на Рилския манастир епископ Евлогий отслужи молебен за здраве на учители и ученици.
В събитието участваха ученици от Трето ОУ „Димитър Талев“ в Благоевград, както и началници на регионални управления на образованието. Децата имаха възможност да посетят музея на манастира и така да отбележат Деня на светите братя Кирил и Методий, както и да се запознаят с делото на свети Иван Рилски.






