Всяка неделя ви представяме най-интересните новини в MediaBricks.bg от света на науката, образованието, технологиите и българските олимпийци по природни науки.
Интерактивният PDF с активни линкове може да разгледате тук:
MBWeekly_15
Тази седмица сме ви избрали:
Избраха младежите, които ще представят България на световните научни панаири – ISEF и Expo Sciences през 2023 година

На 21 януари се проведе на годишното издание на „Панаир на науката и иновациите“ – Innofair 2023, където бяха избрани българските участници за два от най-престижните световни научни панаира – Regeneron ISEF и Expo Sciences Luxembourg. Младежите се състезаваха със своите проекти в сферата на природните, социалните, историческите и медицинските науки, както и в областта на информационните и комуникационните технологии и математиката. След оспорвана надпревара журито излъчи 5 млади учени да участват на Regeneron ISEF и един на Expo Sciences Luxembourg. Също така имаше и допълнителни награди за най-добрите разработки, осигурени от партньорите на Innofair 2023.
Фондация „Карол Знание“ връчи годишните си награди за докторантска стипендия и „Предприемач в науката“ (снимки)

На официална церемония на 25 януари фондация „Карол Знание“ връчи наградите си на победителите в конкурсите за докторантска стипендия и „Предприемач в науката“. След изключително силния и равностоен финал тази година инж. Цветомир Гечев, докторант в Технически университет, София спечели докторантската стипендия в размер на 10 000 лева. А победител в конкурса „Предприемач в науката“ е Петко Стоев от секция Кибер-физични системи към Института по информационни и комуникационни технологии – БАН, който заслужи чека за 30 000 лева.
Националният конкурс за ученици и студенти – „Млади таланти“ на МОН приема научни проекти до 20 март
Един от най-добрите научни конкурси за ученици и студенти в България започна да приема проекти. Срокът за участие в Националния конкурс „Млади таланти“ 2023 г., който се организира от Министерството на образованието и науката, е до 20 март. Конкурсът се провежда от 1999 г. и представлява възможност за насърчаване на младите хора – ученици и студенти, проявяващи интерес към науката и към провеждането на научни изследвания.
Небесен спектакъл: До средата на февруари наблюдаваме най-ярката очаквана комета за 2023 г. – C/2022 E3 (ZTF)
До средата на февруари с бинокъл удобно ще може да се проследи преминаването на кометата C/2022 E3 (ZTF). Сега тя е с яркост около 6 mag (видима звездна величина) и си остава най-ярката очаквана комета за 2023 г. – с максимална яркост около 5 mag. Толкова ярка ще можем да я видим в последните нощи на януари и през първата седмица на февруари. Принципно обект с такава яркост е близо до границата на възможностите на невъоръженото човешко око, но с бинокъл 10 х 50 или по-добър, бихме могли да го видим. Астрофизикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН и катедра „Астрономия” на СУ обяснява къде и как може да наблюдаваме кометата:
Вижте как робот променя състоянието си от твърдо в течно и отново в твърдо, за да премине препятствие (видео)
Научна фантастика отново е на път да се превърне в реалност. Тази седмица учени представиха видео на робот, който може да преминава от твърдо в течно състояние и след това отново да се втвърди. Демонстрацията на способностите му е как успява да излезе през мини решетки, точно както култовата сцена от „Терминатор 2“. Разбира се, целта на откритието е не да преследва Джон Конър, а да се използва за животоспасяващи случаи в медицината.
Видео „Кръжок по астрономия“: Д-р Орлин Станчев – Приложение на машинното обучение в астрономията 2 (пълен запис)
На 24 ноември в Кръжока по астрономия продължихме темата за приложението на машинното обучение в астрономията и се потопихме в света на дълбокото обучение, където разбрахме какво са невронните мрежи и какво е тяхното приложение в астрофизиката. Гл. ас. д-р Орлин Станчев е част от работната група по звездообразуване към катедра „Астрономия“ и участва в научно сътрудничество по проекти с водещи учени в Германия.
Днес ви представяме пълен запис на лекцията му „Приложение на машинното обучение в астрономията 2“: