Всяка неделя ви представяме най-интересните новини в MediaBricks.bg от света на науката, образованието, технологиите и българските олимпийци по природни науки.
Интерактивният PDF с активни линкове може да разгледате тук:
Тази седмица сме ви избрали:
Избраха българските ученици, които отиват в MIT на Международната лятна изследователска програма 2023
След финално интервю пред жури бяха избрани българските ученици, които ще участват в Международната лятна изследователска програма (Research Science Institute – RSI) в Масачузетския технологичен институт (MIT). Ученическият институт по математика и информатика (УчИМИ) избра Деян Хаджи-Манич от МГ „Д-р Петър Берон“, Варна. На предното интервю през февруари бе избран Радостин Чолаков от МГ „Акад. Кирил Попов”, Пловдив. Двамата ще участват през следващата година на RSI’23. За първа резерва бе избран Любомир Ненов от 9. ФЕГ “Алфонс дьо Ламартин”, София.
Зрелищна наука зарадва над 500 зрители във Вечерта на химията (снимки и видео)

Във Вечерта на химията бе забъркано страхотно 3-часово научно шоу, което зарадва над 500 души този петък. Зрителите видяха, чуха и усетиха колко зрелищна може да бъде науката и колко пленяваща е химията. Организатори на този научен празник бяха „Корпус за бързо гърмене“, които напълниха двете големи аудитории на Факултет по химия и фармация към СУ с малки и пораснали фенове на знанието. Вижте кадрите, които екипът на MediaBricks.bg направи на най-интересните моменти от Вечерта на химията.
Готова е кулата за новия 1.5-метров телескоп в НАО Рожен, който ще заработи през пролетта на 2023 година
Приключиха дейностите по изграждането на кулата за новия 1.5-метров телескоп в Националната астрономическа обсерватория в Рожен към Института по астрономия на БАН. На 25 ноември беше монтиран 6-метровият купол, като през пролетта на 2023 г. ще се монтира и самият телескоп. Той е изцяло роботизиран и дистанционно управляем и ще изпълнява зададени програми за астрономически наблюдения без човешка намеса. Основни задачи на телескопа ще бъдат наблюденията на бързо променливи обекти, участие в международни кампании за изследване на източниците на гама-избухвания, наблюдения на нови и свръхнови звезди, бързо променливи звездни обекти, квазари и ядра на активни галактики.
Д-р Нина Кънева-Добревска, д-р Мая Жекова и д-р Катерина Такова-Сакалийска са отличени с наградата „За жените в науката“ на L’Oréal и ЮНЕСКО
Д-р Нина Кънева-Добревска, д-р Мая Жекова и д-р Катерина Такова-Сакалийска са отличените с националната стипендия „За жените в науката“ на L’Oréal и ЮНЕСКО за България. Наградата бе връчена за 11 поредна година у нас. Инициативата насърчава младите жени в България да изберат професионално развитие в научната сфера. Победителките получават признание за своя талант и потенциал под формата на стипендия от 5000 евро. От основаването си през 1998 г. до днес „За жените в науката“ е отличила над 3900 талантливи жени учени с научни стипендии предоставяни всяка година в над 110 държави.
Преди 50 години на 1 декември 1972 г. България става космическа държава
Преди 50 години на 1 декември 1972 г. в Космоса полита първата българска научна апаратура, носеща името Прибор-1 (П-1), създадена от български учени и специалисти. С данните, които изпраща до земните лаборатории, България е призната за космическа държава.
Батерия магнезий-въздух, разработена от български учен, ще работи с океанска вода на Антарктида
Батерията магнезий-въздух OXYMET, създадена от д-р Илиян Попов, вече пътува с 31-ата Българска антарктическа експедиция. В научния екип участва д-р Теменужка Спасова от Института за космически изследвания и технологии на БАН, която ще тества електрохимичната система магнезий-въздух в полярни условия. Батерията има потенциал за работа около 4000 часа единствено с доливането на океанска вода, което в съчетание с използваните 100% нетоксични и рециклируеми материали я прави особено подходяща за работа в защитените арктически територии.
Вижте видеото на НАСА, което показва най-зрелищните моменти от мисията Artemis 1 до Луната (видео)
В последния ден на ноември НАСА разпространи вдъхновяващо видео, което показва най-зрелищните моменти от мисията Artemis 1 до Луната. В минута и половина са събрани успешното изстрелване на най-мощната в момента ракета SLS, извеждането на безпилотния космически кораб Orion в Космоса и уникалните кадри, които той направи на Луната и Земята, докато достига далечна ретроградна орбита около естествения ни спътник.
„Най-великото шоу на Земята“ на еволюционния биолог Ричард Докинс идва в ново издание
В ново издание се появява „Най-великото шоу на Земята“ (ИК Сиела) – може би най-знаковата книга на еволюционния биолог и един от най-големите учени и хуманисти – Ричард Докинс. Той кани читателите на увлекателно пътешествие из доказателствата за непроизволния естествен отбор. Доказателства, които излизат наяве и се допълват взаимно сред смайващите открития от всички клонове на съвременните научни изследвания.