С пълна пара тече приемът за първата учебна година в новото частно начално училище в София Izzi Science for Kids. Тази есен прагът му ще преминат възпитаници от предучилищна възраст, 1. и 2. клас. Училището е заложило на висококвалифицирани педагози, които целодневно ще полагат грижи за малките ученици. Заедно с тях едни от най-добрите млади учители по природни науки ще адаптират програмата STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) на Cambridge Primary за двуезично обучение на български и английски с фокус върху науката. Училището е в процес на регистрация към МОН и акредитация от Cambridge International.
Днес Izzi Science for Kids представя един от основните си учители по наука – географът Димитър Желев. Той се занимава с образование и комуникация на науката под различни форми от 2011 година. Димитър е съосновател на Географ БГ – образователен проект, прераснал в общност от мечтатели, които обичат географията, науката и пътешествията.
Географът Димитър Желев:
Защо е нужно училището Izzi Science for Kids? С какво ще помогне на децата, на родителите? Защо наука?
Училището се появява в момент, когато все повече родители осъзнават необходимостта от качествено и релевантно на съвременния свят образование за техните деца. За съжаление в голяма степен държавните училища не могат да “настигнат” съвременните тенденции за успешно образование по света – било то заради консервативна система, незадоволителна материална база или неквалифицирани кадри. Философията на настоящето училище се изразява точно в постигането на една оптимална комбинация от иновативно обучение с акцент върху науката, технологиите и английски език, отлична и здравословна образователна среда и висококвалифицирани преподаватели. Училището запълва една голяма празнота в спектъра с частни училища по отношение на ранното детско образование.
Децата, които ще прекрачат прага на училището на есен, ще се потопят в един наистина вълшебен свят от научна магия. Цялото оборудване и обзавеждане в сградата е направена така, че малчуганите да имат възможността непосредствено да учат, да правят открития и да щастливо да викат “Уау” при разкриването на всяка нова “магия”. Родителите същевременно със сигурност могат да бъдат спокойни, че децата им се намират в безопасна и вдъхновяваща за учене среда. Още повече – майките и татковците ще знаят, че действително инвестират в качествено и смислено образование за децата си. Това е така, защото науката е движещата сила на съвременния свят. В момента в глобален мащаб израства поколение на иновациите и технологиите – поколение, което ще преобразява света изключително бързо през годините. Ето защо ранното образование в наука ще даде възможност на учениците ни за равен старт в тази глобална надпревара.
Какво те накара да се присъединиш на тази отговорна позиция учител по наука? Какво значи да си комуникатор на наука?
Учителската професия е изключително вдъхновяваща. От 2011 г. се занимавам с образование и комуникация на науката под различни форми – учител, университетски преподавател, социален предприемач. В образователния модел на Izzi Science for Kids виждам възможност за ползотворна работа с устойчиви, измерими и ясни резултати, с видим социален ефект. Да си комуникатор на науката означава чрез цялото си поведение и дейност да пропагандираш ползите от науката, да обясняваш нейния смисъл, да предаваш нейните послания на всички – на малки и големи, чрез разбираем и увлекателен език. Лично аз винаги се стремя, когато обяснявам даден научен въпрос да адаптирам изказа си към нивото на аудиторията и да успея да представя информацията по начин, който ще ангажира съзнанието за дълъг период от време. Благодарение на серия от обучения, организирани от Британски съвет България, в които съм участвал от 2013 г. насам успях да науча изключително много комуникационни “тактики”, чрез които да мога за кратко време да обясня ясно и съдържателно отделни научни теми на неспециализирана аудитория. Тези умения са безценни в работата ми с деца.
Колко е трудно това? Какъв опит имаш като учител и вдъхновител на мънички дечица?
През 2014 г. година създадохме с Евгения Сарафова образователната платформа Географ БГ. От този момент насам непрекъснато участвам в различни научни работилници и презентации за деца. Нашият екип създаде програма с над 30 научни работилници за деца на възраст от 5 до 12 години. В тях успяваме по атрактивен и ефективен начин да накараме децата да учат, докато се забавляват. Много често ни се случвало след наши научни работилници родителите да ни потърсят, за да споделят, че децата им са “омагьосани” от даден експеримент и говорят само за него в продължение на няколко дни. Децата живеят в своя вселена и ние възрастните понякога не можем да проумеем на какво са способни те, какво искат и какво може да ги вдъхнови за цял живот. През есента на 2013 г. имах щастието да участвам като презентатор в Европейската нощ на учените в Природонаучния музей в Лондон. По време на официалната церемония на откриването един от организаторите каза нещо, което мен изключително много ме вдъхнови и ме накара да гледам на образователния процес под друг ъгъл – “За събитията с научни демонстрации тази вечер ние сме похарчили около 2 млн. паунда. Ние знаем, че те ще бъдат посетени от около 10 000 деца с техните семейства. Убедени сме, че поне 100 от тях ще решат да се занимават с наука след като вдъхновят от това посещение. Един ден едно от тези деца ще направи научно откритие, чийто икономически ефект ще бъде в стотици пъти по-голям от тези 2 млн. паунда – ето защо го правим.”
С какво смяташ че ще си най-полезен?
С опита, който имам, придобит от различните образователни системи, в които съм учил или работил – българска, британска, американска.
Бъдещи планове на училището?
Училището ще извърви своя естествен ход на развитие и ще се появят по-горни класове през годините. Очаквам училището да придобие такава популярност, че да стане нарицателно за качествено образование. Както и да получи прякор от рода на “Малкият ЦЕРН”.
Izzi Science for Kids вече обяви стъпките за кандидатстване през учебната 2019/2020 година за ученици от предучилищна възраст, 1. и 2. клас. Страхотният екип от професионалисти на училището е изготвил 3 лесни и забавни стъпки за прием. Като най-важното е, че децата няма да бъдат изпитвани и няма да правят тестове, а ще се търси творческо прилагане на знания и кандидатстването ще се превърне в приятно игрово преживяване за малките ученици.
- Тук може да видите конкретните стъпки за кандидатстване в Izzi Science for Kids
- За въпроси и записвания – [email protected]
- Повече информация може да намерите на сайта на училището – http://izzi.academy/
- Може да ги последвате във Facebook – https://www.facebook.com/izzi.science