INSAIT, институт към Софийския университет, пуска 3 BgGPT езикови модела от последно поколение (2.6B, 9B, 27B), изградени върху семейството Gemma-2 на Google, но с множество разширения, вкл. и нова технология за обучение на големи езикови модели, разработена от INSAIT.
Те бяха представени днес от научния директор на INSAIT проф. Мартин Вечев и изпълнителния директор инж. Борислав Петров в присъствието на министър-председателя Димитър Главчев, министъра на образованието проф. Галин Цоков и ректора на СУ проф. Георги Вълчев.
Тестовете показват безпрецедентна производителност: при набор от показатели, въпреки че е многократно по-малък, BgGPT надминава 70 милиардния модел Meta Llama 3.1 и 72 милиардния Alibaba Qwen 2.5 на български, като същевременно запазва английските си способности.
За чат, според GPT-4o, използван като съдия, BgGPT 27B надминава GPT-4o-mini на Open AI, Haiku на Anthropic и е сравним с GPT-4o, комерсиалната версия на Open AI, и Sonnet, големият модел на Anthropic. Оценката е направена на базата на хиляди разговори, обхващащи 100 различни теми.
Всички модели са достъпни за свободно изтегляне и ползване от българските институции, организации и бизнес тук: https://models.bggpt.ai/
За повече подробности, включително и за новата технология зад BgGPT моделите, вижте блог тук: https://models.bggpt.ai/blog
INSAIT подготвя още една голяма новина на #23ноември! На този ден INSAIT ще стартира национален чат за цялото българско общество на https://bggpt.ai, базиран на BgGPT моделите.
Така България става първата държава в света, в която държавна институция стартира безплатно чат приложение за изкуствен интелект с такова качество за цялото общество!