Образование Олимпийци

Български ученици спечелиха 33 медала от престижната Жаутиковска олимпиада по математика, физика и информатика

Български ученици спечелиха 33 медала от престижната Жаутиковска олимпиада по математика, физика и информатика

Едни от най-добрите български гимназисти спечелиха 33 медала от 20-ото издание на престижната международна Жаутиковска олимпиада по математика, физика и информатика в Алмати, Казахстан. Надпреварата се проведе присъствено от 8 до 13 януари 2024 г. и в нея се включиха над 700 състезатели от 16 държави. Българските ученици спечелиха 9 златни, 6 сребърни и 18 бронзови отличия. Те са възпитаници на Първа частна математическа гимназия, Национална природо-математическа гимназия, Софийска математическа гимназия, ППМГ „Академик Никола Обрешков“, Бургас, Математическа гимназия „Баба Тонка“, Русе, Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“, Варна, Школа „А и Б“, Шумен и други.

Основната цел на надпреварата е да се популяризират науките математика, информатика и физика, както и да се развиват отношенията между учениците от математически гимназии по света. България редовно участва в турнира.

Ето българските медалисти:

Физика:

  • Гео Калфов – златен медал
  • Божидар Бозов – сребърен медал
  • Калина Досева – сребърен медал
  • Баян Гечев – сребърен медал
  • Илия Василев – сребърен медал
  • Юнсин Ху – бронзов медал
  • Петър Петров – бронзов медал
  • Елена Йорданова – бронзов медал
  • Георги Костадинов – бронзов медал
  • Калоян Тодоров – бронзов медал

Математика:

  • Милен Шуманов – златен медал
  • Ангел Христов – златен медал
  • Биляна Димитрова – златен медал
  • Мария Дренчева – сребърен медал
  • Петко Лазаров – сребърен медал
  • Марин Христов – бронзов медал
  • Борис Гачевски – бронзов медал
  • Филип Стефанов – бронзов медал
  • Виктор Костадинов – бронзов медал
  • Стилиян Петров – бронзов медал
  • Деян Хаджи-Манич – бронзов медал
  • Ванеса Калинкова – бронзов медал
  • Албер Иваницов – бронзов медал
  • Демира Недева – бронзов медал

Информатика:

  • Борис Михов – златен медал, абсолютно първо място
  • Андрей Стефанов – златен медал
  • Даниел Койнов – златен медал
  • Ясен Пенчев – златен медал
  • Веселин Маркович – златен медал
  • Боян Георгиев – бронзов медал
  • Петър Михов – бронзов медал
  • Константин Томов – бронзов медал
  • Добромир Ангелов – бронзов медал

Ето и българските участници и ръководители:

Отбор ПЧМГ:

Гео Калфов (физика), Илия Василев (физика), Филип Стефанов (математика), Милен Шуманов (математика), Виктор Костадинов (математика), Андрей Стефанов (информатика), Георги Славчев (информатика). Ръководители Никола Каравасилев и Ирина Шаркова.

Отбор СМГ:

Баян Гечев (физика), Юнсин Ху (физика), Марин Христов (математика), Борис Гачевски (математика), Биляна Димитрова (математика), Мария Дренчева (математика), Борис Михов (информатика), Петър Михов (информатика). Ръководители Линка Минчева, Румяна Караджова и Георги Александров.

Отбор НПМГ:

Димана Стойчева (математика), Теодора Тотева (математика), Венцислав Пейчев (математика), Ерик Паскалев (информатика), Боян Георгиев (информатика), Божидар Бозов (физика), Марин Танев (физика). Ръководители  Атанас Сталев и Светлана Лазарова.

Отбор Математическа гимназия „Баба Тонка“, Русе:

Тея Чобанова (математика), Галиана Къснеделчева (математика), Стилиян Петров (математика), Елена Йорданова (физика), Деян Иванов (физика), Преслав Тошев (информатика), Калоян Върбанов (информатика). Ръководители – Даниела Иванова и Митко Кунчев.

Отбор Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“, Варна:

Демира Недева (математика), Деян Хаджи-Манич (математика), Албер Иваницов (математика), Веселин Маркович (информатика), Константин Томов (информатика), Емона Илиева (физика), Петър Петров (физика). Ръководител Маргулан Исмолдаев.

Два сборни отбора от ППМГ „Академик Никола Обрешков“, Бургас:

Ангел Христов (математика), Петко Лазаров (математика), Теодора Тодорова (математика), Георги Костадинов (физика), Калина Досева (физика), Даниел Койнов (информатика), Ясен Пенчев (информатика). Техни ръководители са Мирослав Маринов и Бисерка Йовчева.

Сияна Майсторова (математика), Ванеса Калинкова (математика), Валентин Митев (математика), Рая Шикова (физика), Калоян Тодоров (физика), Добромир Ангелов (информатика), Весела Николова (информатика). Ръководители Станимир Баев и Димитър Добрев.