Образование Олимпийци

Български ученици от няколко училища участват на престижната Жаутиковска олимпиада по математика, физика и информатика

Български ученици от няколко училища участват на престижната Жаутиковска олимпиада по математика, физика и информатика

Едни от най-добрите български гимназисти по математика, физика и информатика участват в 20-ото издание на престижната международна Жаутиковска олимпиада в Алмати, Казахстан. Надпреварата се провежда присъствено от 8 до 13 януари 2024 г. Българските ученици, участващи в турнира са възпитаници на Първа частна математическа гимназия, Национална природо-математическа гимназия, Софийска математическа гимназия, ППМГ „Академик Никола Обрешков“, Бургас, Математическа гимназия „Баба Тонка“, Русе, Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“, Варна, Школа „А и Б“, Шумен и други.

Основната цел на надпреварата е да се популяризират науките математика, информатика и физика, както и да се развиват отношенията между учениците от математически гимназии по света. България редовно участва в турнира.

Ето и българските участници:

Отбор ПЧМГ:

Гео Калфов (физика), Илия Василев (физика), Филип Стефанов (математика), Милен Шуманов (математика), Виктор Костадинов (математика), Андрей Стефанов (информатика), Георги Славчев (информатика). Ръководители Никола Каравасилев и Ирина Шаркова.

 

Отбор СМГ:

Баян Гечев (физика), Юнсин Ху (физика), Марин Христов (математика), Борис Гачевски (математика), Биляна Димитрова (математика), Мария Дренчева (математика), Борис Михов (информатика), Петър Михов (информатика). Ръководители Линка Минчева, Румяна Караджова и Георги Александров.

 

Отбор НПМГ:

Димана Стойчева (математика), Теодора Тотева (математика), Венцислав Пейчев (математика), Ерик Паскалев (информатика), Боян Георгиев (информатика), Божидар Бозов (физика), Марин Танев (физика). Ръководители  Атанас Сталев и Светлана Лазарова.

 

Отбор Математическа гимназия „Баба Тонка“, Русе:

Тея Чобанова (математика), Галиана Къснеделчева (математика), Стилиян Петров (математика), Елена Йорданова (физика), Деян Иванов (физика), Преслав Тошев (информатика), Калоян Върбанов (информатика). Ръководители – Даниела Иванова и Митко Кунчев.

 

Отбор Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“, Варна:

Демира Недева (математика), Деян Хаджи-Манич (математика), Албер Иваницов (математика), Веселин Маркович (информатика), Константин Томов (информатика), Емона Илиева (физика), Петър Петров (физика). Ръководител Маргулан Исмолдаев.

 

Два сборни отбора от ППМГ „Академик Никола Обрешков“, Бургас:

Ангел Христов (математика), Петко Лазаров (математика), Теодора Тодорова (математика), Георги Костадинов (физика), Калина Досева (физика), Даниел Койнов (информатика), Ясен Пенчев (информатика). Техни ръководители са Мирослав Маринов и Бисерка Йовчева.

Сияна Майсторова (математика), Ванеса Калинкова (математика), Валентин Митев (математика), Рая Шикова (физика), Калоян Тодоров (физика), Добромир Ангелов (информатика), Весела Николова (информатика). Ръководители Станимир Баев и Димитър Добрев.