Какво се случва след експлозията на звезда? Огромно огнено кълбо от горещ газ се изстрелва във всички посоки. Когато този газ се удари в съществуващата междузвездна среда, той се нагрява толкова много, че започва да свети. На представеното изображение, получено в обсерваторията Оукаймеден в Мароко, се виждат две различни останки от свръхнова. Синята мъглявина, с вид на футболна топка, в горния ляв ъгъл, е SNR G179.0+02.6. Тя изглежда е по-малката по размер. Тази свръхнова, отдалечена на около 11 000 светлинни години от нас, е избухнала преди около 50 000 години. Въпреки че е съставена предимно от водороден газ, синята светлина се излъчва от малко количество кислород. На пръв поглед по-голямата останка, която доминира в долната дясна част на кадъра, е мъглявината Спагети, каталогизирана като Simeis 147 и sh2-240. Тази свръхнова, намираща се на разстояние само около 3000 светлинни години от нас, е избухнала преди около 40 000 години. Сравнявайки двете мъглявини, въпреки че те изглеждат с различни размери, те са не просто на приблизително еднаква възраст, но и с приблизително еднакви размери.
Supernova Remnants Big and Small
Image Credit & Copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées)
https://apod.nasa.gov/apod/ap250108.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.