Нова година е и небето е двойно червено. Новата година означава, че Земята се е върнала на обичайното си за 1 януари място по своята орбита и остават няколко дни до най-близкото ѝ приближаване до Слънцето. Първото от двете червени небесни сияния, вляво, е червено полярно сияние с вертикални лъчи, причинено от слънчево избухване, което изтласква заредени частици в земната атмосфера. Второто червено сияние, най-яркото вдясно, вероятно е дъга от стабилно червено сияние, причинена от поток заредени частици, преминаваща през земната атмосфера. Въпреки че и двете изглеждат червени, малката разлика в цвета вероятно се дължи на това, че полярното сияние се излъчва както от кислород, така и от азот, докато по-високата червена дъга вероятно се излъчва единствено от атмосферния кислород. Представеното изображение е заснето на 1 януари от района на Пиеве ди Кадоре в Италия.
A New Year’s Aurora and SAR Arc
Image Credit & Copyright: Alessandra Masi
https://apod.nasa.gov/apod/ap250107.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.