Какво се случва с тези облаци? Макар да изглежда, че тези дълги и тънки облаци сочат към върха на хълм, и че там може би се намира световноизвестна обсерватория, това е само частично вярно. Що се касае до облаците, образуването им е в резултат на случайно наслагване на изненадващо периодични, вълнообразни въздушни течения в долните слоеве на земната атмосфера. Вълнообразните облаци, вид облаци от типа Asperitas, се образуват на върховете, където въздухът е достатъчно хладен, за да предизвика кондензация на непрозрачни водни капки. Тази широкоъгълна панорама създава илюзията, че облаците се сливат над хълма. Що се отнася до земната повърхност, на върха на този хълм наистина има световноизвестна обсерватория: обсерваторията Лас Кампанас, принадлежаща на научната организация Карнеги и тази обсерватория се намира в пустинята Атакама в Чили. Под двата купола, които се виждат са 6,5-метровите телескопи Магелан. Представеният случайно заснет пейзаж гледка е бил изненада, но бил сниман с телефона на бързомислещ фотограф, в края на септември.
Undulatus Clouds over Las Campanas Observatory
Image Credit & Copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN); h/t: Alice Allen
https://apod.nasa.gov/apod/ap241119.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.