Звездите могат да създават огромни и сложни скулптури от прах в плътните и тъмни молекулярни облаци, от които се раждат. Инструментите, които звездите използват, за да създадат своите детайлни произведения, са лъчението с висока енергия и бързите звездни ветрове. Топлината, която те генерират, изпарява тъмния молекулярен прах и кара околния водороден газ да се разпръсква и да свети. На тази снимка младият разсеян звезден куп, обозначен като IC 1590, е почти завършен и е разположен около сложните структури от междузвезден прах в емисионната мъглявина NGC 281, наречена мъглявината Пакман, заради цялостната ѝ форма. Праховият облак точно над центъра е класифициран като глобулата на Бок, тъй като може да се свие гравитационно и да образува звезда или няколко звезди. Мъглявината Пакман се намира на разстояние около 10 000 светлинни години от нас в посока към съзвездието Касиопея.
Stars and Dust in the Pacman Nebula
Image Credit & Copyright: Malcolm Loro
https://apod.nasa.gov/apod/ap241118.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.