Нощната страна на Плутон е показана в този сенчест пейзаж. В зашеметяващата космическа перспектива Слънцето е на 4,9 милиарда километра (почти 4,5 светлинни часа) зад мрачния и далечен свят. Кадърът е заснет от далечната сонда New Horizons през юли 2015 г., когато космическият апарат е бил на разстояние около 21 000 км от Плутон, приблизително 19 минути след най-близкото му преминаване. За жител на пояса на Кайпер, това изображението разкрива в драматичен силует и тънките, изненадващо сложни слоеве на мъгливата атмосфера на Плутон. Близо до горната част на кадъра пейзажът на полумрака включва южни области на азотни ледени равнини, сега официално известни като Sputnik Planitia, и назъбени планини от воден лед в планините Норгей.
Pluto at Night
Image Credit: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute
https://apod.nasa.gov/apod/ap241116.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.