Наука

Пресечената спирална галактика NGC 1365, заснета от Джеймс Уеб (Астрономическа снимка на деня – APOD)

(Астрономическа снимка на деня – APOD)

Отдалечена само на 56 милиона светлинни години в южното съзвездие Пещ, NGC 1365 е огромна спирална галактика с диаметър около 200 000 светлинни години. Това е два пъти повече от размера на нашата собствена спирална Галактика Млечен път. Това рязко изображение, заснето от камерата за наблюдения в средния инфрачервен диапазон (MIRI) на космическия телескоп Джеймс Уеб разкрива зашеметяващи детайли от тази великолепна спирала в инфрачервена светлина. Зрителното поле на Джеймс Уеб покрива около 60 000 светлинни години през NGC 1365, като целта е да се изследват ядрото на галактиката и ярките новородени звездни купове. Сложната мрежа от прашни нишки и мехурчета е създадена от млади звезди в спиралните ръкави, които се извиват от централния бар на галактиката. Астрономите подозират, че гравитационното поле на бара на NGC 1365 играе решаваща роля в еволюцията на галактиката, като доставя газ и прах във водовъртежа на звездообразуването и в крайна сметка осигурява материал към централната свръхмасивна черна дупка на активната галактика.

(Астрономическа снимка на деня – APOD)

Barred Spiral Galaxy NGC 1365 from Webb
Image Credit: NASAESACSA, Janice Lee (NOIRLab) – Processing: Alyssa Pagan (STScI)

https://apod.nasa.gov/apod/ap241113.html

Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/ 

MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.