Наука

NGC 6888: Мъглявината Полумесец (Астрономическа снимка на деня – APOD)

NGC 6888: Мъглявината Полумесец (Астрономическа снимка на деня – APOD)

Как е създадена Мъглявината полумесец? Приличаща на зараждащ се космически пашкул, мъглявината Полумесец, която се вижда в центъра на представеното изображение, е създадена от най-ярката звезда в центъра ѝ. Според една от водещите хипотези за нейното образуване, тя е започнала да се формира преди около 250 000 години. По това време масивната централна звезда е еволюирала до звезда от тип Волф-Райе (WR 136) и е изгубила външната си обвивка под формата на силен звезден вятър, изхвърляйки вещество с масата на нашето Слънце на всеки 10 000 години. Този вятър е въздействал върху околния газ, останал от предишна фаза, като го е уплътнил в поредица от сложни обвивки и го е накарал да свети. Мъглявината Полумесец, известна още като NGC 6888, се намира на разстояние около 4700 светлинни години от нас в съзвездието Лебед. Звездата WR 136 вероятно ще претърпи експлозия на свръхнова някога през следващите милиони години.

NGC 6888: Мъглявината Полумесец (Астрономическа снимка на деня – APOD)

NGC 6888: The Crescent Nebula
Image Credit & Copyright: Team ARO

https://apod.nasa.gov/apod/ap241112.html

Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/ 

MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.