Наука

Големият кълбовиден звезден куп в Херкулес (Астрономическа снимка на деня – APOD)

Големият кълбовиден звезден куп в Херкулес (Астрономическа снимка на деня – APOD)

През 1716 г. английският астроном Едмънд Халей отбелязва: „Това е само малко петно, но се вижда с невъоръжено око, когато небето е чисто и няма Луна.“ Разбира се, сега М13 е не толкова скромно известен като Големия кълбовиден куп в Херкулес, един от най-ярките кълбовидни звездни купове в северното небе. Резките телескопични кадри като този разкриват стотиците хиляди звезди в грандиозния куп. Отдалечени на разстояние 25 000 светлинни години звездите от купа са струпани в област с диаметър 150 светлинни години. Приближавайки се към ядрото му, до 100 звезди могат да се поберат в куб със страна само 3 светлинни години. За сравнение, най-близката до Слънцето звезда е на повече от 4 светлинни години. Дълбокото и широкоъгълно изображение разкрива и далечни фонови галактики, включително NGC 6207 в горния ляв ъгъл, както и слаби прахови облаци на преден план в Млечния път, известни като мъглявини с интегриран поток.

Големият кълбовиден звезден куп в Херкулес (Астрономическа снимка на деня – APOD)

The Great Globular Cluster in Hercules
Image Credit & Copyright: Jan Beckmann, Julian Zoller, Lukas Eisert, Wolfgang Hummel

https://apod.nasa.gov/apod/ap240926.html

Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/ 

MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.