В този прашен регион се образуват звезди. Той е част от разширяващ се комплекс от молекулярни облаци, който според някои прилича на буйстващ павиан и се намира сравнително близо до нас, на разстояние от 500 светлинни години в съзвездието Южна корона. Това е около една трета от разстоянието до по-известния звезден родилен дом, известен като мъглявината Орион. Смесени с ярки мъглявини, кафявите прахови облаци ефективно блокират светлината от по-отдалечените фонови звезди в Млечния път и закриват от погледа ни намиращите се тях звезди, които все още са в процес на формиране. Очите на праховото същество на представеното изображение всъщност са сини отражателни мъглявини, каталогизирани като NGC 6726, 6727, 6729 и IC 4812, докато червената уста свети със светлина, излъчвана от водороден газ. Точно в горния ляв ъгъл на главата на павианчето се намира NGC 6723 – цял кълбовиден звезден куп, отдалечен на приблизително 30 000 светлинни години.
NGC 6727: The Rampaging Baboon Nebula
Image Credit & Copyright: Alpha Zhang & Ting Yu
https://apod.nasa.gov/apod/ap240924.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.