За жителите на северното полукълбо септемврийското пълнолуние е по време на жътва. На 17/18 септември осветената от Слънцето видима страна на Луната премина през земната сянка, като едва докосна тъмния централен конус на сянката на нашата планета, по време частично лунно затъмнение. Тази серия от кадри е заснета в продължение на два часа и половина преди зазоряване с фотоапарат, закрепен на статив, докато затъмнената Жътвена луна залязва зад замъка Спиш в мъгливото утринно небе над Източна Словакия. Известна от фестивали, разкази и песни, Жътвената Луна е само традиционното име на пълнолунието, което настъпва най-близо във времето до есенното равноденствие. Според преданията името е най-подходящото. Въпреки намаляването на светлата част от денонощието, с наближаването на края на вегетационния период, фермерите можели да събират реколтата на светлината на пълната луна, която свети от здрач до зори. Тази септемврийска жетварска Луна е също известна и като суперлуна – термин, който се превръща в традиционно название за пълнолуние, настъпващо близо до преминаване на Луната през перигей.
A Hazy Harvest Moon
Image Credit & Copyright: Petr Horálek / Institute of Physics in Opava
https://apod.nasa.gov/apod/ap240920.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.