Наука

Тъмното Морско конче в Цефей (Астрономическа снимка на деня – APOD)

Тъмното Морско конче в Цефей (Астрономическа снимка на деня – APOD)

Заемащ няколко светлинни години, този внушителен обект е известен като мъглявината Морско конче и плува като силует на богат, светъл фон от звезди. Проектирана в северното съзвездие Цефей, прашната, тъмна мъглявина е част от молекулярен облак в Млечния път, отдалечен на разстояние около 1200 светлинни години от нас. Тя също фигурира и като Barnard 150 (B150) и е една от 182-те тъмни мъглявини в небето, каталогизирани в началото на 20 век от астронома Е. Е. Барнард. В този облак се формират голям брой звезди с ниска маса, но колапсиращите им ядра се виждат само в далечния инфрачервен диапазон. Все пак цветните звезди от Млечния път на Цефей допълват този зашеметяващ галактически пейзаж.

Тъмното Морско конче в Цефей (Астрономическа снимка на деня – APOD)

The Dark Seahorse of Cepheus
Image Credit & Copyright: Davide Broise

https://apod.nasa.gov/apod/ap240919.html

Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/ 

MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.