Наука

Кратерът на Меркурий – Вивалди, заснет от Bepicolombo

Кратерът на Меркурий - Вивалди, заснет от Bepicolombo

Защо този голям кратер на Меркурий има два пръстена и гладко дъно? Никой не може да каже със сигурност. Необичайният обект, наречен кратер Вивалди, има размер 215 километра и е заснет отново в големи подробности от роботизирания космически апарат BepiColombo на ESA и JAXA, при прелитането му, по-рано през този месец. Големите кръгли образувания върху скалистите планети и спътници обикновено са причинени или от удар с малък астероид или фрагмент от комета, или от вулканично изригване. В случая с Вивалди е възможно да са се случили и двете – силен удар, който е предизвикал плавен вътрешен поток от лава. Кратерите с два пръстена са рядкост и причината за вътрешните пръстени остава тема на изследване. Прелитането на „Bepicolombo“ покрай Меркурий при което скоростта му беше силно забавена от гравитацията на планетата е в подготовка за влизането на космическия апарат в орбита около най-вътрешната планета на Слънчевата система през 2026 г.

Кратерът на Меркурий - Вивалди, заснет от Bepicolombo

Mercury’s Vivaldi Crater from BepiColombo
Image Credit: ESAJAXABepiColomboMTM

https://apod.nasa.gov/apod/ap240916.html

Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/ 

MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.