Наука

CG 4: глобулата и Галактиката (Астрономическа снимка на деня – APOD)

CG 4: глобулата и Галактиката (Астрономическа снимка на деня – APOD)

Може ли газов облак да изяде галактика? Дори не е близо да направи това. „Нокътят“ на това странно изглеждащо „създание“ на представената снимка е газов облак, известен като кометна глобула. Това кълбо обаче се е спукало. Кометните глобули обикновено се характеризират с прашни глави и удължени опашки. Поради тези свои характеристики те имат визуални прилики с кометите, но в действителност са много различни. Глобулите често са родните места на звездите и много от тях имат много млади звезди в главите си. Причината за разкъсването на главата на този обект все още не е известна. Галактиката вляво от кълбото е огромна, много далечна и се вижда близо до CG4 изцяло поради случайно съвпадение.

CG 4: глобулата и Галактиката (Астрономическа снимка на деня – APOD)

CG4: The Globule and the Galaxy
Image Credit: CTIO, NOIRLab, DOE, NSF, AURA; Processing: T. A. Rector (U. Alaska Anchorage/NSF’s NOIRLab), D. de Martin & M. Zamani (NSF’s NOIRLab)

https://apod.nasa.gov/apod/ap240521.html

Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/ 

MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.