Наука

Да се гмурнем в Юпитер (Астрономическа снимка на деня – APOD)

Да се гмурнем в Юпитер (Астрономическа снимка на деня – APOD)

Изгледайте това симулирано гмуркане и се потопете в горните слоеве на атмосферата на Юпитер – главният газов гигант в Слънчевата система. Тази страхотна анимация се основава на изображения, заснети от инструмента JunoCam и микровълновия радиометър на борда на космическия кораб Juno, който се намира в орбита около Юпитер. Пътуването Ви ще започне на около 3000 километра над върховете на облаците, в южната част на Юпитер и можете да проследите на каква дълбочина сте на дисплея вляво. Отивайки все по-надълбоко, температурата се повишава, а Вие се гмуркате в известното Голямо червено петно ​​на Юпитер. Всъщност данните от Juno показват, че Голямото червено петно, най-голямата система от бури в Слънчевата система, прониква на около 300 километра в атмосферата на гигантската планета. За сравнение, най-дълбоката точка на океаните на планетата Земя е малко по-малко от 11 километра. Не се притеснявайте обаче, ще излетите отново.

Jupiter Diving
Animated Video Credit: NASAJPL-CaltechSwRIMSSSGerald Eichstadt, Justin Cowart

https://apod.nasa.gov/apod/ap240519.html

Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/ 

MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.