Това е един обичайна гледка от Джорджия, САЩ: Луната залязва близо до западния хоризонт в този селски нощен небесен пейзаж. Заснето на 10 май, преди местната полунощ, в това изображение яркият намаляващ полумесец е преекспониран и се вижда в лявата част на кадъра. Дълга напоителна платформа се простира върху обработваема земя, на около 15 мили северно от град Бейнбридж. Блестящи завеси от полярно сияние обаче блестят върху звездното небе, и това определено е непозната нощна гледка в Южна Джорджия. Миналия уикенд екстремни геомагнитни бури, предизвикани от неотдавнашната интензивна активност от слънчевия активен регион AR 3664, донесоха зрелищни прояви на полярно сияние, което обикновено се наблюдава близо до полюсите. В случая можеше да се види дори и от по-ниски географски ширини на планетата Земя, до и и от южна Джорджия. С нарастването на слънчевата активност са възможни повече магнитни бури.
Aurora Georgia
Image Credit & Copyright: Wright Dobbs
https://apod.nasa.gov/apod/ap240516.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.