Дали тази галактика преминава през гигантски пръстен от звезди? Вероятно не. Въпреки че точната динамика зад представеното изображение все още не е ясна, ясно е, че изобразената галактика, NGC 7714, е разтегната и изкривена поради скорошен сблъсък с нейна съседка. Смята се, че този по-малък съсед, NGC 7715, разположен вляво от кадъра, е преминал точно през NGC 7714. Наблюденията показват, че златистият пръстен на снимката е съставен от милиони по-стари звезди, подобни на Слънцето, които вероятно се движат заедно с вътрешните по-сини звезди. За разлика от това, яркият център на NGC 7714 изглежда претърпява ударно звездообразуване. Показаното изображение е заснето от космическия телескоп Хъбъл. NGC 7714 се намира на разстояние около 130 милиона светлинни години в съзвездието Риби. Взаимодействието между тези галактики вероятно е започнало преди около 150 милиона години и би трябвало да продължи още няколкостотин милиона години, след което може да би ще се получи една голяма галактика.
NGC 7714: Starburst after Galaxy Collision
Image Credit: NASA, ESA, Hubble Legacy Archive;
Processing & Copyright: Rudy Pohl
https://apod.nasa.gov/apod/ap240317.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.