Най-масивният млад звезден куп в Малкия Магеланов облак е NGC 346 и той е част от най-големия регион на звездообразуване в нашата малка сателитна галактика, като е отдалечен на разстояние около 210 000 светлинни години. Разбира се, масивните звезди на NGC 346 живеят кратко, но имат много висока светимост. Техните ветрове и излъчване извайват краищата на прашния молекулярен облак в региона, предизвиквайки звездообразуване в него. Областта на звездообразуване също изглежда сякаш съдържа голям брой новородени звезди. Едва на възраст между 3 и 5 милиона години и все още не изгарящи водород в ядрата си, младите звезди са разпръснати из целия звезден куп. Този впечатляващ инфрачервен кадър на NGC 346 е заснет от инструмента NIRcam на космическия телескоп Джеймс Уеб. Емисиите от атомен водород, йонизиран от мощното лъчение на масивните звезди, както и от молекулярния водород и прах в звездообразуващия молекулярен облак се виждат подробно в розови и оранжеви нюанси. Резкият кадър, заснет от Джеймс Уеб на младата област на звездообразуване обхваща 240 светлинни години при разстоянието до Малкия Магеланов облак.
Young Star Cluster NGC 346
Image Credit: Science – NASA, ESA, CSA, Olivia C. Jones (UK ATC), Guido De Marchi (ESTEC), Margaret Meixner (USRA)
Processing – Alyssa Pagan (STScI), Nolan Habel (USRA), Laura Lenkić (USRA), Laurie E. U. Chu (NASA Ames)
https://apod.nasa.gov/apod/ap230113.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.