В щрихи от междузвезден прах и сияещ газ, този красив небесен пейзаж е „нарисуван“ по протежение на равнината на Млечния път, близо до Големия процеп в съзвездието Лебед.
Кадрите, от които тази широка мозайка е съставена, са трупани в продължение на едно десетилетие, общата експозиция е 400 часа и покриват впечатляващите 28х18 градуса по небето.
Звездата Денеб (алфа от Лебед) е син, ярък свръхгигант и се вижда вляво. Препълнено със звезди и ярки газови облаци, съзвездието Лебед също така е дом на тъмната, поглъщаща мъглявина Северен Въглищен чувал, на емисионната област на звездообразуване NGC 7000 (мъглявината Северна Америка) и на мъглявината IC 5070 (мъглявината Пеликан), точно вляво и малко под Денеб. Много други мъглявини и звездни купове могат да бъдат намерени в тази космическа картина.
Разбира се, Денеб само по себе си е познат на северните наблюдатели с това, че е част от два астеризма: един от върховете в Летния триъгълник и най-горната звезда в Северния кръст.

Cygnus Mosaic 2010 – 2020
Image Credit & Copyright: J-P Metsavainio (Astro Anarchy)
https://apod.nasa.gov/apod/ap210211.html
Astronomy picture of the day (APOD) е част от уебсайта на НАСА и всеки ден публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение написано от астроном – https://apod.nasa.gov/
MediaBricks.bg е официален партньор на APOD за България и на тази страница https://mediabricks.bg/apod-bulgaria/ може да намерите снимките с превод на български език от началото на 2021 година.