©MediaBricks.bg
Олимпийци

72 медала за България спечелиха учениците по природни науки тази година

През 2018 г. учениците от националните олимпийски отбори по природни науки – младежи на възраст 14 – 19 години, са завоювали за България 72 медала, сред които: 18 златни, 33 сребърни, 21 бронзови, както и 8 почетни грамоти.

На 19 декември се проведе Осмата Годишна Олимпийска среща, превърнала се в централно събитие в календара на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки – СООПН. Срещата е тържествен повод, който среща настоящи състезатели, техните ръководители и всички замесени в успехите на талантливите ни ученици в областта на природните науки – астрономия, биология, информатика, математика, лингвистика, физика, химия и астрофизика.

©MediaBricks.bg
©MediaBricks.bg
©MediaBricks.bg
©MediaBricks.bg

Традиционно Олимпийската среща се провежда под патронажа и с присъствието на президента на Република България. По време на церемония г-н Румен Радев поздрави състезателите и им пожела още много успехи и през идната 2019 година: „C вcичĸo, ĸoeтo постигате, вие градите своето бъдеще, но извършвате и една изключителна общественополезна дейност, защото вашите успехи ca най-добрата реклама нa България пpeд инвеститорите дa избират страната ни“.

©MediaBricks.bg

Приветствия за успехите от изминалата състезателна година чухме и от заместник-министъра на образованието г-жа Деница Сачева, и от програмния директор Образование на големия олимпийски спонсор, Фондация “Америка за България”, г-жа Наталия Митева.

©MediaBricks.bg
©MediaBricks.bg

Председателят на УС на СООПН Алексей Христов изказа своите благодарности от името на Олимпийското сдружение към всички, съпричастни на олимпийската кауза вече години наред. От страна на учениците  в церемонията взеха участие и тазгодишни златни медалисти – Здравко Иванов (златен медалист от отборите по лингвистика и сребърен по биология) и Борислав Антов (златен медалист от Международната и от Балканската олимпиади по математика – 2018 г.).

©MediaBricks.bg
©MediaBricks.bg
©MediaBricks.bg

Важно е да изтъкнем, че България, като инициатор или първоучастник в такива ученически надпревари, е част от олимпийските среди още от първата такава олимпиада – тази по математика от 1959 година. От тогава насам всяка година на международната сцена страната ни изпраща своите делегати – около 60 ученика в над 15 различни международни, балкански и европейски състезания. От 1959 г. досега националите са донесли за България цели 893 медала – 167 златни, 308 сребърни, 418 бронзови.

©MediaBricks.bg
©MediaBricks.bg
©MediaBricks.bg
©MediaBricks.bg
©MediaBricks.bg

Зад достигането на всички тези успехи стоят изключителният талант, отдаденост и дисциплина на над 60 състезатели и целогодишният труд на техните учители – десетки преподаватели и учени, ангажирани със селекцията и подготовката на националните ни отбори по астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, физика и химия.

Ето имената на всички участници и медалисти от международни състезания за 2018 г.

 Romanian Masters of Mathematics – 21-26 февруари 2018 г., Букурещ, Румъния – 1 сребърен, 2 бронзови, 3 почетни грамоти

  1. Кирил Бангачев, СМГ – сребърен медал
  2. Константин Гаров, ПМГ Бургас – бронзов медал
  3. Борислав Антов, СМГ – бронзов медал
  4. Калоян Алексиев, СМГ – почетна грамота
  5. Атанас Динев, ПМГ Бургас – почетна грамота
  6. Кристиян Василев, ПЧМГ София – почетна грамота

XII Открита Московска Олимпиада по Информатика – 7-10 март 2018 г., Москва, Русия – 1 златен, 1 сребърен медала

  1. Радослав Димитров, МГ Пловдив – златен медал
  2. Мартин Копчев, ПМГ Габрово – сребърен медал
  3. Добрин Башев, ПМГ Габрово
  4. Цвета Тодорова, ПМГ Габрово
  5. Пламен Динев, ПМГ Габрово
  6. Захари Маринов, МГ Плевен
  7. Стоян Малинин, ПМГ Хасково
  8. Иван Ганев, ППМГ Шумен, Школа А§Б
  9. Петър Ангелов, ППМГ Шумен, Школа А§Б
  10. Марин Йорданов, ППМГ Шумен, Школа А§Б
  11. Александър Георгиев, Школа А§Б, от Хасково

Европейска олимпиада по математика за момичета – 9-15 април 2018 г., Флоренция, Италия – 2 сребърни, 1 бронзов медала, 1 почетна грамота

  1. Люба Конова – сребърен медал
  2. Йоана Николова – сребърен медал
  3. Симона Кукова – бронзов медал
  4. Асел Исмолдаева – почетна грамота

52-ра Международна Менделеевска олимпиада по химия – 22-28 април 2018 г., Минск, Беларус – 3 сребърни, 1 бронзов медала

  1. Евгени Стателов, 11 клас, ЕГ Пловдив – сребърен медал
  2. Петър Христов, 12 клас, СМГ – сребърен медал
  3. Денислав Станчев, 12 клас, ПМГ Велико Търново – сребърен медал
  4. Камен Петров, 11 клас, НПМГ София – бронзов медал

Всерусийска математическа олимпиада – 23-28 април 2018 г., Екатеринбург, Русия – 1 златен, 3 сребърни медала, 1 почетна грамота (бронзов медал), 1 грамота за отлично представяне

  1. Иво Петров, 10 клас, СМГ – златен медал
  2. Петър Лангов, 10 клас, СМГ – сребърен медал
  3. Борис Барбов, 11 клас, СМГ – сребърен медал
  4. Орлин Кучумбов, 11 клас, ППМГ Бургас – сребърен медал
  5. Стефан Хаджистойков, 9 клас, СМГ – почетна грамота (бронзов медал)
  6. Иван-Александър Мавров, 11 клас, СМГ – грамота за отлични представяне

XXXV Балканска олимпиада по математика – 7-12 май 2018 г., Белград, Сърбия – 3 златни, 3 сребърни медала

  1. Кирил Бангачев, 12 клас, СМГ – златен медал
  2. Евгени Кайряков, 10 клас, СМГ – златен медал
  3. Борислав Антов, 11 клас, СМГ – златен медал
  4. Константин Гаров, 12 клас, ППМГ Бургас – сребърен медал
  5. Кристиян Василев, 11 клас, ПЧМГ София – сребърен медал
  6. Атанас Динев, 12 клас, ППМГ Бургас – сребърен медал

Европейска олимпиада по физика – 28 май-1 юни 2018 г., Москва, Русия – 1 златен, 2 сребърни, 2 бронзови медала

  1. Георги Александров, 11 клас, СМГ – златен медал, 3 място в цялостното класиране
  2. Таквор Баронян, 12 клас, Дарби Колидж – сребърен медал
  3. Стефан Иванов, 11 клас, ППМГ Бургас – сребърен медал
  4. Руско Русков, 12 клас, АЕГ Бургас – бронзов медал
  5. Иво Петров, 10 клас, СМГ – бронзов медал

22-ра Младежка Балканска олимпиада по математика – 19-24 юни 2018 г., о. Родос, Гърция – 2 златни, 4 сребърни медала

  1. Борислав Кирилов, 8 клас, ПЧМГ – златен медал
  2. Десислава Николова, 8 клас, СМГ – златен медал
  3. Андон Тодоров, 8 клас, СМГ – сребърен медал
  4. Валери Ванков, 9 клас, СМГ – сребърен медал
  5. Милко Бакалов, 8 клас, СМГ – сребърен медал
  6. Мартин Копчев, 8 клас, ПМГ Габрово – сребърен медал

Международна младежка школа по информатика – 23 юни-3 юли 2018 г., Казан, Татарстан, Русия – 4 златни, 1 сребърен, 1 бронзов медала

  1. Андон Тодоров, 8 клас, СМГ – златен медал
  2. Виктор Кожухаров, 9 клас, ПМГ Русе – златен медал
  3. Георги Петков, 8 клас – златен медал
  4. Константин Каменов, 8 клас, СМГ – златен медал
  5. Румен Михов, 8 клас, Школа “Шикови” и ППМГ Ямбол – сребърен медал
  6. Марин Йорданов, 9 клас, ППМГ Шумен – бронзов медал

6-ти Международен турнир на младите естествоизпитатели – 5-12 юли 2018 г., Тбилиси, Грузия – отборен сребърен медал

  1. Тодор Кюркчиев
  2. Васил Николов
  3. Виктор Гилин
  4. Красимир Масларов
  5. Георги Иванов
  6. Иван Коюв

Балканска за старша възраст и Младежка балканска олимпиади по информатика (БОИ и МБОИ) – 7-13 юли 2018 г., Тимишоара, Румъния – БОИ – 1 златен, 3 сребърни медала; МБОИ – 2 златни, 1 сребърен, 1 бронзов медала

  • БОИ
  1. Александър Кръстев, 11 клас, МГ Варна – златен медал
  2. Виктор Терзиев, 12 клас, СМГ – сребърен медал
  3. Мартин Копчев, 8 клас, ПМГ Габрово – сребърен медал
  4. Радослав Димитров, 11 клас, МГ Пловдив – сребърен медал
  • МБОИ
  1. Андон Тодоров, 8 клас, СМГ – златен медал
  2. Виктор Кожухаров, 9 клас, ПМГ Русе – златен медал
  3. Георги Петков, 8 клас, СМГ – сребърен медал
  4. Константин Каменов, 8 клас, СМГ – бронзов медал

59-та Международна олимпиада по математика – 3-14 юли 2018 г., Клуж-Напока, Румъния – 1 златен, 3 сребърни, 1 бронзов медала, 1 почетна грамота

  1. Борислав Антов, 11 клас, СМГ – златен медал
  2. Кирил Бангачев, 12 клас, СМГ – сребърен медал
  3. Константин Гаров, 12 клас, ППМГ Бургас – сребърен медал
  4. Иван-Александър Мавров, 11 клас, СМГ – сребърен медал
  5. Атанас Динев, 12 клас, ППМГ Бургас – бронзов медал
  6. Кристиян Василев, 11 клас, ПЧМГ – почетна грамота

Международна олимпиада по биология – 15-22 юли 2018 г., Техеран, Иран – 1 сребърен, 3 бронзови медала

  1. Здравко Иванов, 11 клас, СМГ – сребърен медал
  2. Виктор Георгиев, 12 клас, НПМГ – бронзов медал
  3. Ваня Миланова, 12 клас, НПМГ – бронзов медал
  4. Иван Георгиев, 11 клас, НПМГ – бронзов медал

31-ви Международен турнир на младите физици – 19-26 юли 2018 г., Пекин, Китайн

  1. Нина Димова, 11 клас, СМГ
  2. Денислав Георгиев, 11 клас, СМГ
  3. Драгни Драгнев, 11 клас, 91 НЕГ София
  4. Йордан Цветков, 10 клас, МГ Пловдив
  5. Силвия Петрова, 10 клас, ППМГ Стара Загора

49-та Международната олимпиада по физика – 21-28 юли 2018 г., Лисабон, Португалия – 2 сребърни, 1 бронзов медала, 2 почетни грамоти

  1. Георги Александров, 11 клас, СМГ – сребърен медал
  2. Иво Петров, 10 клас, СМГ – сребърен медал
  3. Стефан Иванов, 11 клас, ППМГ Бургас – бронзов медал
  4. Руско Русков, 12 клас, АЕГ Бургас – почетна грамота
  5. Владислав Стефанов, 12 клас, МГ Плевен – почетна грамота

50-та Международната олимпиада по химия – 19-29 юли 2018 г., Прага, Чехия и Братислава, Словакия – 1 златен, 1 сребърен, 1 бронзов медала

  1. Петър Христов, 12 клас, СМГ – златен медал
  2. Евгени Стателов, 11 клас, ЕГ Пловдив – сребърен медал
  3. Камен Петров, 11 клас, НПМГ София – бронзов медал
  4. Денислав Станчев, 12 клас, ПМГ Велико Търново

Международна олимпиада по лингвистика – 26-30 юли 2018 г., Прага, Чехия – 2 златни, 1 сребърен, 2 бронзови медала, 2 почетни грамоти

  1. Здравко Иванов, 11 клас, СМГ – златен медал
  2. Виктор Балтин, 10 клас, ППМГ Бургас – златен медал
  3. Елена Кескинова, 10 клас, СМГ – сребърен медал
  4. Георги Йотов, 12 клас, 164 ГПИЕ София – бронзов медал
  5. Цветелина Стефанова, 10 клас, СУЕЕ Русе – бронзов медал
  6. Асел Исмолдаева, 12 клас, МГ Варна – почетна грамота
  7. Грета Христозова, 12 клас, ЕГ “Иван Вазов” Пловдив – почетна грамота
  8. Мартин Николов, 11 клас, ПЧМГ София

Европейска младежка олимпиада по информатика – eJOI – 26-31 юли 2018 г., Инополис, Русия – 2 златни, 1 сребърен, 1 бронзов медала

  1. Андон Тодоров, 8 клас, СМГ – златен медал
  2. Виктор Кожухаров, 9 клас, ПМГ Русе – златен медал
  3. Георги Петков, 8 клас, СМГ – сребърен медал
  4. Константин Каменов, 8 клас, СМГ – бронзов медал

Международна олимпиада по информатика – 1-8 септември 2018 г., Цукуба, Япония – 1 златен, 3 бронзови медала

  1. Александър Кръстев, 11 клас, МГ Варна – златен медал
  2. Мартин Копчев, 8 клас, ПМГ Габрово – бронзов медал
  3. Радослав Димитров, 11 клас, МГ Пловдив – бронзов медал
  4. Виктор Терзиев, 12 клас, СМГ – бронзов медал

 Международна олимпиада по астрономия, 6-13 октомври, Коломбо, Шри Ланка – 1 сребърен и 2 бронзови

  1. Иван Попов, 9 клас, ПМГ Гоце Делчев – сребърен медал и най-добър резултат в наблюдателния кръг
  2. Явор Йорданов, 9 клас НПМГ София – бронзов медал
  3. Васил Николов, 10 клас, ПЧМГ София – бронзов медал
  4. Калина Георгиева, 11 клас, МГ Варна
  5. Георги Апостолов, 9 клас, ППМГ Бургас

 Международна олимпиада по астрофизика, 3-11 ноември, Пекин, Китай – 2 златни, 2 сребърни и 1 бронзов медала

  1. Стефан Тодоров Иванов, 11 клас, ППМГ Бургас – златен
  2. Георги Мирославов Александров, 11 клас, СМГ – златен
  3. Владимира Пламенова Иринчева, 11 клас, ПЧМГ София – сребро
  4. Петър Димитров Димитров, 11 клас, НПМГ – сребро
  5. Денислав Георгиев Георгиев, 11 клас СМГ – бронз

XIV Жаутиковска олимпиада по математика, информатика и физика – 10-15 януари 2018 г., Алмати, Казахстан – 5 златни, 6 сребърни, 5 бронзови медала, две отборни отличия: трета награда за отбора на СМГ, почетна грамота за отбора на ПМГ Бургас

 Отбор СМГ

  • Математика:
  1. Кирил Бангачев – сребрен медал
  2. Калоян Алексиев – бронзов медал
  3. Борислав Антов – сребърен медал
  • Физика:
  1. Георги Александров – сребърен медал
  2. Иво Петров
  • Информатика:
  1. Виктор Терзиев – златен медал
  2. Илия Божилов – бронзов медал
  1. Отбор на МГ Варна
  • Математика:
  1. Димитър Опърлаков – Бронзов медал
  2. Кристиян Минчев
  3. Галин Тотев
  • Информатика:
  1. Радослав Димитров – златен медал
  1. Отбор на ПМГ Бургас
  • Математика:
  1. Атанас Динев – златен медал
  2. Константин Гаров – златен медал
  3. Орлин Кучумбов – бронзов медал
  • Физика:
  1. Стефан Иванов – сребърен медал
  • Информатика:
  1. Радостин Чонев – сребърен медал
  2. Иво Карагьозов
  1. Отбор на ПЧМГ София
  • Математика:
  1. Кристиян Василев – златен медал
  2. Богдан Симеонов
  3. Алек Димитров
  • Физика:
  1. Владимира Иринчева
  • Информатика:
  1. Спасиян Тодоров
  1. Отбор на Школа А§Б – Шумен
  • Информатика:
  1. Иван Ганев – сребърен медал
  2. Петър Ангелов – бронзов медал
  3. Александър Георгиев