На 11 декември 1972 година човечеството за последен път каца на Луната. Преди 47 години пилотираната мисия Аполо 17 успешно се приземява на естествения спътник на Земята, като това е и последна пилотираната мисия отвъд околоземна орбита. На Луната кацат астронавтите Юджийн Сърнън, командир на мисията и Харисън Шмит, пилот на лунния модул, геолог и единственият цивилен измежду всички астронавти по програмите Аполо. Пилот на командния модул е Роналд Еванс.
Вестник „Телескоп“ припомня, че астронавтите кацат на Луната в район наречен долината Taurus-Littrow с лунния модул Challenger. Те прекарват на повърхността 3 дни, 2 часа, 59 минути и 40 секунди. През това време двамата провеждат множество научни експерименти, вземат значително количество образци от различни лунни камъни и лунен грунд. Астронавтите използват управляван от тях лунен ровър (луномобил), с който изминават общо 35,74 километра.
Командирът на мисията Юджийн Сърнън бе и все още е последният човек стъпвал на повърхността на Луната, но очакванията са през следващото десетилетие това да се промени – първоначално НАСА планираше да изпрати хора на Луната през 2028, но днешната американска администрация форсира работата, поставяйки като срок за следваща пилотирана мисия до повърхността на Луната края на 2024.
Apollo 17 излита на 7 декември и се завръща на Земята на 19 декември 1972 година.
За четирите години между 21 декември 1968 (стартът на Аполо 8) и кацането на Земята на 19 декември 1972 (приводняването на Аполо 17 в Тихия океан) НАСА изпраща 9 мисии до естествения ни спътник, като 6 от тях завършват с кацания на повърхността. Общо 24 души са летели до Луната (трима от тях по два пъти), като 12 са оставили и стъпките си там.