За първи път учени имат данни, че са открили екзопланета в друга галактика. До днес има потвърдени над 4300 извън слънчеви планети, но всички те се намират в Млечния път. Миналата седмица изследователи от Харвард-Смитсонианския център по астрофизика публикуваха статия, че може би в галактиката М 51 е открита планета с размерите на Сатурн, която обикаля около две звезди, гравитационно свързани в система. Повече за това историческо откритие ни разяснява астрофизикът Никола Каравасилев:
На всеки от нас е известно, че астрономията е една от най-бързо развиващите се науки. През последните години, в тази област бяха направени изключително важни открития, които промениха до голяма степен представите ни за Космоса.
Откритието, за което ще разкажем в тази статия идва от спиралната галактика М 51 (известна също като галактиката Водовъртеж). Тя е една от най-красивите галактики, които можем да наблюдаваме от Земята. Разположена е „с лице“ към земния наблюдател и това дава възможност за детайлно наблюдение на нейните спирални ръкави. В близост до М 51 се намира и нейният спътник. Двете галактики са на разстояние 23 милиона светлинни години от нас и се наблюдават в съзвездието Ловджийски кучета.
Според наскоро публикувана информация, може би в М 51 е открита планета, която обикаля около две звезди, гравитационно свързани в система. Това може да се окаже първата открита планета, обикаляща около звезда, извън нашия Млечен път!
Към момента, е потвърдено съществуването на повече от 4 300 извън слънчеви планети, но всички те са в нашата Галактика. Разбира се, астрономите никога не са подлагали на съмнение съществуването на планети, които не принадлежат на Млечния път. Тяхното засичане е изключително трудно, поради големите разстояния до другите галактики.
Автори на откритието са изследователи, работещи в Харвард-Смитсонианския център по астрофизика, ръководени от Розана ди Стефано. Те са използвали данни от космическия рентгенов телескоп Чандра за системата М51-ULS-1 която се състои от гравитационно свързани обикновена звезда и компактен обект, краен стадий от еволюцията на по-масивна звезда (черна дупка или неутронна звезда).
Както обикновено се случва в такива системи, компактният обект засмуква голямо количество вещество от звездата и то образува около нея огромен акреционен диск. В него температурата на газовете е много висока, защото те се нагряват от силното вътрешно триене. Поради това, такива системи са много силни източници на рентгеново лъчение. М51-ULS-1 е един от най-силните източници на такова лъчение, открити в галактиката М 51.
При измерване на рентгеновия поток от системата обаче е било забелязано понижение. За първи път данните за него са засечени през септември 2012г., на базата на които понижението е измерено. Съществена особеност е, че наблюдаваната промяна в яркостта на система е симетрична по времето, което силно наподобява преминаване на планета пред диска на звезда. Това дава сериозно основание на учените да считат, че в тази система съществува планета, която се движи по орбита около звездата и компактния обект в системата и периодично блокира част от рентгеновите лъчи.
Не е наблюдавано изменение в спектъра на системата, по време на понижението на блясъка, като това почти автоматично отхвърля хипотезата това да е естествена промяна в блясъка на акреционния диск, който е около черната дупка. Също така не е възможно това понижаване в яркостта да се дължи на преминаване на трета звезда в системата. Това е така, защото тази звезда би следвало да е малка по размери, например бяло джудже, но М51-ULS-1 е твърде млада система и такъв обект не би имал време да се образува.
Пресмятанията показват, че планетата (която вече носи името М51-ULS-1b) би трябвало да има размер приблизително равен на този на Сатурн.
Всъщност, това не е първата вероятна екзопланета, извън Млечния път. В началото на 2018г. бе съобщено, че група астрофизици от университета в Оклахома, вероятно открива няколко планети в галактиката, която „приютява“ квазара RX J1131-1231. Това е направено, чрез използване на гравитационното усилване на светлината от тези планети, причинено от квазара (наричано от науката гравитационна леща). За разлика от М51-ULS-1b обаче, планетите, открити в RX J1131-1231 не обикалят около никоя звезда, а свободно се носят в междузвездното пространство. По-нататъшните пресмятания показват, че в галактиката RX J1131-1231 би трябвало да има поне 2000 такива планети.
В заключение можем да кажем, че вероятно в следващите години ще бъдат направени още много открития, свързани с екзопланетите. Може би те ще донесат на науката много нови знания и е напълно възможно да ни помогнат да разберем повече дори за нашата родна Слънчева система.
Във видеото може да видите красотата на галактигата М 51 през очите на тяколко различни телескопа: